Design of a web based interface and database structure for structural engineering experiment data
Yapı mühendisliği deney verileri için bir web arayüzü ve veri tabanı yapısı tasarımı
- Tez No: 383239
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KURÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, yapı ve deprem mühendisliği deneylerine ait verilerin ve ilişkili belgelerin standart bir yapıda depolanması ve araştırmacılar ile mühendislerin deney verilerini kolaylıkla ulaşıp kullanabilmesi için tasarlanmış ve uygulamaya konulmuş, web tabanlı bir veritabanı yazılımı hakkındadır. Çalışma kapsamında geliştirilmiş olan sistem, Avrupa'daki ilgili üniversite laboratuarları ve enstitülerden oluşan bir konsorsiyum tarafından yürütülen SERIES projesinde tanımlanmış standartlarla uyumludur. Geliştirilen uygulama, ilk olarak ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümüne bağlı Yapı ve Deprem Mühendisliği Laboratuvarı'nda denenmiş olup, akabinde SERIES dağıtık veritabanının bir parçası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sistemi oluşturan iki temel kısımdan birincisi projeleri, deneyleri, numuneleri, yükleme ve ölçüm cihazlarını ve ilişkili dosyaları sunucu tarafında depolayan veritabanı uygulamasıdır. İkinci kısım ise, bu veritabanının tüm internet üzerinden erişilebilir olmasını sağlayan ve kullanıcılar için kolay bir veritabanı arayüzü olarak işlev gören internet sitesidir. Veritabanı bileşeni MySQL veritabanı yönetim sistemi ile programlanmış ve sonrasında HTML, CSS, JavaScript ve PHP programlama dilleri ile oluşturulmuş olan internet sitesine entegre edilmiştir. Sistem genel olarak, kullanıcıların projeler, deneyler, numuneler ve diğer ilişkili varlıkları yaratmasını, düzenlemesini, silmesini ve bunlar içinde arama yapmasını, bu varlıklara ilişkili dosyaları sisteme yükleyebilmesini ve daha önce yüklenmiş olan dosyaları indirebilmesini, deney datalarını grafik olarak çizdirebilmesini sağlamaktadır. Uygulama, ODTÜ'de daha önce yürütülen proje verileriyle denenmiş olup, genel bir URL ile üretim ortamında erişilebilir haldedir.
Özet (Çeviri)
This study is conducted in order to design and implement a web-based database application which stores structural and earthquake engineering experimental data and related documents in a main server in a standardized manner and makes it possible for researchers and engineers to add and share experimental data easily. The system is developed in accordance with the standards defined in the scope of the SERIES project which is a project operated by a consortium consisting of related university laboratories and institutions of European countries. The implementation was first tested in Structural and Earthquake Engineering Laboratory of Civil Engineering Department, METU and then has become a part of the SERIES network. The application has two main components one of which is used to store information about projects, specimens, experiments, related files, sensor and loading devices at the server side. The other component of the application is a website allowing users to attain a functional user interface which makes it easy to use the application, and it is accessible from everywhere with internet connection. After the database was created using MySQL database management system, it was attached to the website which was developed using HTML, CSS, JavaScript and PHP programming languages. The system provides functionalities to create, modify, search, and delete projects, specimens and experiments, to upload/download related files, to plot signals and other related features. The application is thoroughly tested with the experiment data obtained from previous projects conducted in METU and is accessible via a public URL in production mode.