Design and optimization of a rate adaptation algorithm for energy harvesting transmitters
Enerji hasatlı vericiler için hız uyarlaması algoritması tasarımı ve eniyilemesi
- Tez No: 383251
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Her geçen gün, çevreye duyarlı ve enerji verimli iletisim sistemlerine olan ihtiyaç artmaktadır. Bu tür sistemler içerisinde enerji hasatlı sistemler önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu tez enerji harmanlayan vericiler için hız uyarlaması algoritması tasarımı ve optimizasyonunu amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında; çevrimdışı iletim hızı uyarlaması ile enerji kullanımı enküçültme problemi, pil kısıtları göz önünde bulundurularak, yinelemeli ve sezgisel metodlar kullanılarak çözülmüştür. Ayrıca; optimizasyon problemi enerji kullanımı ile birlikte enerji israfını da azaltacak sekilde güncellenerek, ekstra enerji kazancı sağlanabileceği gösterilmiştir. Bunlara ek olarak; enerji hasat eden kablosuz sensör ağları için enerji hasadına duyarlı ve enerji verimli çevrimiçi bir iletim algoritması geliştirilmistir. Bu algoritmanın güncel ve kabul görmüş algoritmalarla karsılaştırıldığında sensör ağının ömrünü daha çok uzattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The need for energy efficient communication frameworks is growing. Energy harvesting communication constitutes an important part among such systems. This thesis aims to design and optimize a rate adaptation algorithm for transmitters of such systems in order to achieve energy efficiency. An optimal offline rate scheduling problem with battery constraints is solved by using iterative and heuristic techniques. Furthermore, it is shown that an additional energy saving is possible by changing the optimization problem to minimize both energy usage and energy waste. In addition to this, an online energy-efficient and energy harvesting-aware routing protocol for energy harvesting ad-hoc wireless sensor networks is developed. The protocol is observed to achieve a longer lifetime than some of the most popular current routing methods.