Influence of system parameters on the disinfection capability of water distribution networks
Sistem değişkenlerinin su dağıtım şebekelerinin dezenfeksiyon kapasitesi üzerindeki etkisi
- Tez No: 383260
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ MERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsanların kullanımı için yeterli kentsel suyun sağlanabilmesi, medeniyetin en önemli simgelerinden biridir. Su sağlığa zararlı bileşenlerden arındırıldığında, tüketicilerin kullanımı için gerekli en önemli aşama tamamlanmış olur. Klor en yaygın kullanılan dezenfektandır. Su kalitesini etkileyen bazı başlıca parametreler; pürüzlülük katsayısı, çeper kaybı ve tüketim kaybı katsayılarıdır; ayrıca sızma miktarı da etkilidir. Bir su dağıtım şebekesinde, şebeke verimliliği ve su kalitesi bu parametrelerin değişiminden etkilenir çünkü sistem farklı şekilde davranır. Bu çalışma, Ankara su dağıtım şebekesinin N8.3 adı verilen ve kuzeyinde yer alan bir bölümü üzerinde yapılmıştır. Bu alan temel olarak 6 farklı alt bölgeye ayrılmıştır. Su dezenfeksiyonu için, Ankara Su Kanalizasyon İdaresi'nin (ASKI) kullandığı gibi klor kullanılmıştır. Şebeke, tüm izolasyon vanalarının kapalı olduğu ve alt bölgelerin birbirinden etkilenmediği, suyun alt bölgeler arası geçişinin olmadığı alt bölgeler metoduyla incelenmiştir. Tüm şebeke ile çalışılırken suyun karışım sürecinin sebep olacağı etkilerden dolayı alt bölgeler metoduna dayalı bir model, karmaşık bir sistemden daha iyi çalışacaktır. Bu çalışmanın temel amacı, sistem değişkenlerinin ve sızma miktarlarının çalışılan alandaki dezenfektan konsantrasyonları üzerindeki etkilerini incelemektir. Tankla su alışverişi olmayan bölgelerde, pürüzlülük katsayısının, klor konsantrasyonları üzerinde etkisi yoktur. Çeper kaybı ve tüketim kaybı katsayıları klor konsantrasyonlarını etkileyen temel parametrelerdir. Ancak, tankla su alışverişi olan bölgelerde, pürüzlülük katsayısı arttıkça klor konsantrasyonları düşer. Bir diğer önemli nokta şudur ki, klor konsantrasyonları sızma miktarlarının artırılmasıyla artar, azaltılmasıyla azalır.
Özet (Çeviri)
Adequate municipal water supply for people, is one of the most important signs of civilization. When water is cleaned from unhealthy compounds, the most important point for consumers is completed. Chlorine is used as the most common disinfectant. Some basic parameters which affect water quality are roughness coefficient, wall decay coefficient and bulk decay coefficient; amount of leakage is also effective. Efficiency of the network and water quality are influenced by changing these parameters in a water distribution network since the system behaviour changes. This study is prepared for the north part of Ankara Water Distribution Network, which is named N8.3. This area is mainly divided into 6 different DMA's (District Metered Areas). Chlorine is used as employed as the disinfectant by Ankara General Directorate of Water and Sewerage (ASKI) for all regions. The network is analysed for DMA's condition in which all isolation valves are closed and no water transition occurs between subzones. Because of the mixing process of water while studying whole network, a DMA's based model can perform better than a complex system. The main aim of this study is to examine the effects of some system parameters and amount of leakage on disinfectant concentrations. In the districts that have no water exchange from the tank, roughness coefficient is not effective on chlorine concentrations. Wall decay and bulk decay coefficients are the main parameters affecting it. However, in the districts that have water exchange with the tank, the higher the roughness coefficient the lower the chlorine concentrations. Another important point is that, increasing leakage amount increases and decreasing leakage amount decreases the chlorine concentrations.