OpenCL implementation of montgomery multiplication on FPGA
OpenCL ile FPGA üzerinde montgomery çarpımının gerçeklenmesi
- Tez No: 383278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT FEHMİ BAZLAMAÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Galois alanı aritmetiği, popüler güvenlik ve hata düzeltme uygulamaları içinde sıklıkla kullanılmaktadır. En çok zaman alan temel arithmetik operasyonu olan modüler çarpma işlemi için de Montgomery çarpma işlemi uygun metotlar arsındadır. Montgomery çarpması paralellel gerçekleştirme için de uygundur. Taşınabilir, heterojen ve paralel programlama çerçevesi sunan OpenCL, artık önemli FPGA üreticisi Altera tarafından desteklenmektedir. Böylece, uygulamalarda hem FPGA'in hem de C tabanlı OpenCL dilinin avantajlarından beraberce yararlanmak mümkündür. Bu tez çalışmasında, Montgomery algoritması OpenCL programlama dili ile FPGA üzerinde gerçeklenmiştir. Önerilen FPGA gerçeklemesinin başarımı, CPU ve GPU platformları ile karşılaştırılmıştır. OpenCL'e özel direktiflerle, farklı paralel yapılar çeşitli çarpma boyutları için gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Galois Field arithmetic has been used very frequently in popular security and error-correction applications. Montgomery multiplication is among the suitable methods used for accelerating modular multiplication, which is the most time consuming basic arithmetic operation. Montgomery multiplication is also suitable to be implemented in parallel. OpenCL, which is a portable, heterogeneous and parallel programming framework, is recently supported by a major FPGA vendor, Altera. Therefore it is now possible to exploit the advantages of using both FPGA and C based OpenCL language simulataneously. In this thesis, Montgomery multiplication algorithm is implemented on FPGA using OpenCL programming language. Performance of the proposed FPGA implementation is evaluated and compared with CPU and GPU platforms. Using different OpenCL specific directives, several FPGA configurations corresponding to different parallel architectures are implemented for different multiplication sizes.