The global image of the city: Impacts of place branding on the image of Ankara
Küresel kent imgesi: Kentsel markalaşmanın Ankara kent imgesi üzerine etkileri
- Tez No: 383277
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN BARLAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
İmge, çevrenin somut ve soyut bilgilerin birikimi ile oluşan zihindeki temsilidir. İmge insan ve çevre arasındaki ilişkide, çevreyi algılamak ve tanımak ve bu doğrultuda davranışların şekillenmesi ve psikolojik doyuma ulaşmak için önemli bir role sahiptir. Kentte yaşayan her bireyin kendi kişisel imgesi bulunmaktadır ancak bunun yanı sıra tüm kişisel imgelerinin toplamından kent için bir kolektif imgeden bahsedilebilir. İmge kavramı, son yıllarda sermaye, yatırım ve turistik kaynaklardan küresel payını almak amacı güden kentsel markalaşmanın konusu olmuş ve büyük bir fırsat olarak görülmüştür. Kentsel markalaşmanın temel amacı, mekâna dair ve diğer özellikleri kullanarak şehir için ilgi çekici bir imge oluşturmak ve şehirlerarası küresel yarışta şehre bir artı değer kazandırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, kentsel tasarım ve mimari, kent imgesinin yeni kentsel çevrelerin oluşturulması ve büyük ölçekli projelerin yapılması yoluyla dönüşümünde temel araçlar olarak öne çıkmaktadır. Bu çerçevede, kent imgesi gitgide siyasetçiler tarafından üretilen bir kavram haline gelmektedir. Bu bağlamda, bir soru bu tezin temelini oluşturmaktadır: siyasetçiler ve özel teşebbüs tarafından belirlenen marka imgesi, şehir sakinlerinin zihninde oluşan imge ile ne derece uyum göstermektedir? Bu çalışma, çevresel psikoloji çerçevesinden mekânsal markalaşma yaklaşımını ve marka imgesini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Tez, kentte yaşayanların zihnindeki kent imgesi ile mekânsal, kültürel ve yerel değerleri göz ardı eden marka imgesinin birbiri ile uyuşmadığını iddia etmektedir. Bu temel varsayım, markalaşma stratejisi doğrultusunda büyük ölçekli gelişimlerin gözlemlendiği Ankara örneğinde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Image is a mental representation of environment which is formed through accumulation of both concrete and abstract information of environment. The image is important because the ability to perceive and recognize the environment is crucial for being able to act and attain psychological satisfaction. Each person has unique image which is called personal image but there is also collective image of the city which can be described as the sum of personal images. In recent years the concept has become the subject of place branding which is idealized as a great opportunity to be involved into global competition for attracting investments, tourists and capital. The main motivation of place branding is to design an attractive image for the city by using spatial and non-spatial attributes to provide added-value in the competition among cities. For such an intention urban design and architecture are considered as main tools of transformation of the image through new urban landscapes or flagships. In this perspective urban image is becoming a concept which is produced by policy makers. Within this context one question constitutes the main motive of this thesis: whether the brand image which is determined by policy makers and private enterprise could match with the mental image of inhabitants or not. The study mainly concerns to evaluate place branding approach and brand image form a perspective of environmental psychology. The thesis claims that there is a mismatch between inhabitants' urban image and brand image which neglects existing spatial, cultural and local values. This main assumption is discussed in the case of Ankara where it is witnessed large scale developments in urban environment according to branding strategies.