Synthesis of metal binding artificial amino acids
Metal iyonlarına bağlanabilen yapay amino asitlerin sentezi
- Tez No: 383283
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH ÖZÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Peptitleri oluşturan amino asitlerin çeşitliliği, çok farklı fiziksel ve kimyasal özelliğe sahip peptit yapılarının elde edilmesine mükemmel bir olanak sağlamaktadır. Kimyasal peptit sentezi sayesinde 21 tane doğal amino asitin yanı sıra, doğal olmayan, sentetik amino asitlerin kullanımı ile de farklı özelliklere sahip peptitler elde etmek mümkündür. Özellikle amino asitlerin ve peptitlerin metal konjugatları birçok biyolojik sistemde rol almaktadır ve bunun yanında özgün yapısal özellikleri sayesinde bu konjugatlara büyük ilgi duyulmaktadır. Ayrıca, metallerin amino asit ve peptitlerle oluşturduğu komplekslerin yanı sıra metal iyonları da canlı organizmalarda ve biyokimyasal tepkimelerde oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, metal iyonlarına bağlanabilen yapay amino asitler sentezlemek ve bu yapay amino asiti içeren peptitler sentezlemektir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle bipiridin ve piridin bistriazol amino asit türevleri sırasıyla Stille kenetlenmesi ve Huisgen halkasal katılma tepkimeleri kullanılarak sentezlenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak yalnızca piridin bistriazol diamin türevi sentezlenebilmiştir. Bu sentezin ardından lizin(K), fenilalanin(F), ve glutamik asit (E) içeren dörtlü peptit sentezlenip diamin türevinin iki ucuna kenetlenme tepkimesi gerçekleştirilmiştir. Bu sayede saç tokası peptitlerinin geometrisine gelebilen ve metal iyonuna bağlanabilen yapısıyla biyolojik sistemlerde metal iyonlarının taşınmasına olanak sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
A large variety of peptides with different physical and chemical properties can be acquired by using different amino acids. Through chemical peptide synthesis, utilizing unnatural synthetic amino acids beside 21 natural amino acids, divergent peptides can also be obtained easily. Specifically amino acid and peptide conjugates of metals have received considerable attention due to their important role in many biological processes with unique structural properties. Moreover, it is well known that some metal ions are essential for living organisms and important for biochemical reactions as well as metal-amino acids and peptide complexes. The target of this project is to obtain metal binding artificial amino acids and to use these artificial amino acids in pre-designed peptide sequence. For this purpose, initially a bipyridine and pyridine bistriazole amino acid derivatives that can coordinate to a wide variety of metal ions were tried to be synthesized using Stille coupling reactions and Huisgen cycloaddition reactions, respectively. Consequently, only diamine derivative of pyridine bistriazole could be synthesized. After that synthesis, tetrapeptide including lysine (K), phenylalanine (F) and glutamic acid (E) was coupled to the two side of diamine derivative. Having the parallel β-hairpin structure and the metal binding units in the middle of this sequence owing to triazoles could give a chance metal transport and release in biological systems.