Aerodynamic analysis of flatback airfoils using vortex particle method
Küt firar kenarlı kanat kesitlerinin girdap parçacık yöntemi ile aerodinamik analizi
  1. Tez No: 383332
  2. Yazar: SENEM AYŞE HASER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, kalın profillerin performansını arttırmak için önerilen ve son zamanlarda sıklıkla araştırılan bir konu olan küt firar kenarlı kanat kesitlerinin aerodinamik analizleri anlatılmaktadır. Analizler, küt cisimler etrafından geçen iki boyutlu, sıkıştırılamayan, sürtünmeli akımların simulasyonlarında sıklıkla kullanılan girdap parçacık yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Bu tezin kapsamında, Kaya [1] tarafından geliştirilen girdap parçacık yöntemi kodu, difüzyon ve model sınırlarından akışa girdap gücü salınımı yöntemleri değiştirilerek geliştirilmiştir. Difüzyon yöntemi olarak deterministik bir yöntem olan Parçacık Gücü Değişimi (PGD) yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca, sınırda oluşan girdap parçacıklarını akışa bırakma yöntemi yerine, parçacıkların girdap güçlerini akışa salınımı yöntemi uygulanmıştır. Bu yöntem, PGD difüzyon yöntemi için daha uygun bir yöntemdir. Tezde, kullanılan yöntem ve geliştirilen algoritmanın detayları ve analiz sonuçları anlatılmaktadır. Geliştirilen algoritmanın doğruluğu ve uygulanabilirliği düz plaka kare kesitli silindir ve dairesel kesitli silindir etrafındaki akış çözümlenerek gösterilmiştir. Sonrasında, FB3500 serisi küt firar kenarlı kanat kesitleri etrafındaki 1000 Reynolds sayısındaki akış alanı çözülmüştür. Sonuçları karşılaştırmak için laminar ve zamana bağlı Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, aerodynamic analysis of flatback airfoils, which have been proposed and investigated to improve the aerodynamic performance of thick airfoils, is studied. Vortex particle method, which is commonly used for simulation of two dimensional, incompressible, viscous flows, is used for this purpose. In the content of this thesis, vortex particle method code developed by Kaya [1] is improved by changing method of diffusion and method of vorticity releasing from solid boundary. Deterministic Particle Strength Exchange (PSE) method is implemented to solve diffusion equation. In addition, instead of vortex particle releasing algorithm, vorticity releasing algorithm, which is more suitable for PSE method, is implemented. The method and algorithm are explained in detail and results of analysis are presented. The validation and applicability of the improved code is illustrated by solving flow past a flat plate, a circular cylinder and a square cylinder. After that, flow around FB3500 series flatback airfoils at Reynolds number of 1000 are simulated by using the improved vortex particle method code. In order to compare results, laminar and unsteady Computational Fluid Dynamics (CFD) analyses are performed.