Roma Hukukundan günümüze ariyet akdi
  1. Tez No: 383415
  2. Yazar: SELAHATTİN EGE ERENEL
  3. Danışmanlar: PROF. NADİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Roma Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin yazım amacı, ariyet akdinin kaynağını aldığı Roma Hukuku'ndaki temel nitelik ve özelliklerini kapsamlı biçimde ele alarak, akdin Türk Hukuk sistemindeki düzenlemesine olan etki ve yansımalarını karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Tez giriş ve sonuç hariç olmak üzere toplam dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde Roma Hukuku'nda borç kaynakları ve akitler sistemi incelenerek Roma Hukuku'nda contractus kavramı ana hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde ise ayni akitler Roma Hukuku'ndan günümüze kısaca incelenerek; res kavramı ve vedia, karz, rehin gibi ayni akit çeşitlerinin tanım ve genel özelliklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Roma Hukuku'nda ariyet akdi tanımı, unsurları, hukuki niteliği, tarafları, konusu ve sair özellikleri ile, diğer akit tipleri ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca Roma Hukuku'ndan günümüze uzanan temel ve birincil kaynaklardan doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Tezin dördüncü ve son bölümünde ise ariyet akdinin Türk Hukuku'ndaki hukuki niteliği tarihsel ve yasal açıdan ele alınmış, Yargıtay içtihatlarına da yer verilmek suretiyle akdin teorik ve pratik boyutları bir bütün halinde incelenmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the“loan for use”contract by examining its historical roots on the Roman Law with its basic qualities and characteristics to assess the contract's effects and reflections on Turkish law in a relative and comparative way. The thesis contains four sections, excluding the introduction and conclusion parts. On the first section of the thesis, the Roman law term of contractus is examined with its main lines by scrutinising Roman obligation sources and contractual system. The second section focuses on real contracts and their characteristics up-to date from Roman Law to modern law systems, studying the term res and defining the real contract types of Roman Law such as deposit, pledge and credit contracts with their general peculiarities. The third section of the thesis contains the analysis of usage loan contract in Roman law with its definition, elements, legal characteristics, parts, subject and other properties, in comparison with other contract types. This section also contains direct citations from ancient, basic and primary Roman Law sources. The fourth and final section examines the loan for use contract in Turkish law with its historic and legal qualities. This section targets to approach both theoretical and practical dimensions of the contract as a whole, by also including ruling cases of Turkish Supreme Court.