Türkiye'de mülki idare: Tarihsel gelişimi ve işlevsel dönüşümü
The civil administration in Turkey: Historical development and functional transformation
- Tez No: 383414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 400
Özet
Mülki idare, Fransa'dan örnek alınan ve günümüzdeki biçimini 1864 yılından bu yana devam ettiren idari alan örgütlenmesi biçimidir. Üniter devletlere özgü olan mülki idarede merkez dışında kalan ülke toprakları il kademesi esas alınarak bölünmektedir. Bu bölünmede illerin yönetimi“vali”unvanlı, merkezden atanan ve merkezi temsil etmekle birlikte ona karşı sorumlu olan üst düzey bir yönetici tarafından sağlanmaktadır. Mülki idarenin temel ilkeleri yetki genişliği ve idari vesayettir. Yeni Sağ politikaların etkisiyle 2002 sonrasında gerçekleşen Türk kamu yönetimi reformu, yerelleşmeye yönelik kanunlarla birlikte mülki idarede işlevsel dönüşümler meydana getirmiştir. Bu süreçte mülki idarenin yerel yönetimlerle ilişkileri yeniden tanımlanmış, AB'ye uyum sürecinde çıkarılan mevzuat mülki idareyi doğrudan ve/veya dolaylı olarak etkilemiştir. Bölgesel yönetim kurulması yolundaki baskı ve telkinler sonucunda önce kalkınma ajansları, sonra da Bütünşehir Modeli devreye sokulmuştur. Mülki idare eski görevlerinden önemli bir kısmını kaybederken, devletin değişen rolü gereği yeni üstlendiği görevleri yerine getirmek için kolaylaştırıcı olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The civil administration (mülki idare) in Turkey, taken from France as a model, is a pattern of territorial organisation remanining the current form since 1864. In the civil administration which is special to unitary states, the territory out of capital is divided into provinces. Within this division, the administration of provinces is executed by a high level administrator titled“governor=vali”, who is appointed by and representing the central government as well as accounting for it. The fundemantal principles of the civil administration are deconcentration and administrative tutelage. Under the influence of the New Right Policies, Turkish public sector reforms have caused some functional transformation in the civil administration in conjunction with the new local government acts after 2002. Since then, the relationship between the civil administration and the local government has been redefined and the new legislation which put into effect during the harmonisation process to the EU acqui, has directly or indirectly impacted the civil administration. Firstly, some organizations like the development agencies and latterly the Metropolitan City (Bütünşehir) Model were formed up under the pressure and inspiration to establish some regions as parts of this impact. Due to the transformation of state's nature itself, the civil administration has been utilized as a facilitator of new services in the local area while abandoning some of its previous duties.