Uluslararası elektronik fon transferine uygulanacak hukuk
The law applicable to international electronic funds transfer
  1. Tez No: 383456
  2. Yazar: BURCU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Elektronik fon transferi (EFT), sıklıkla kullanılan uluslararası ödeme araçlarından biridir. Buna karşın, konu, genellikle maddî hukuk boyutu ile değerlendirilmiş; kanunlar ihtilâfı hukuku bakımından ise detaylı bir incelemeye tabi tutulmamıştır. Bu çalışmanın amacı, uluslararası EFT'ye uygulanacak hukuku, farklı hukuk düzenlerindeki konuya ilişkin düzenlemeler, doktrindeki görüşler ve mahkeme kararları ışığında incelemektir. İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümü, genel olarak uluslararası EFT'nin teknik ve hukukî yapısına; ikinci bölümü ise transfere uygulanacak hukuka ilişkin sorunlara ayrılmıştır. Bu sorunlar, bölünme ve tek hukuk yaklaşımları çerçevesinde farklı ihtimaller göz önünde bulundurularak tahlil edilmiştir. Konuya ilişkin meseleler, her bir bölüm içerisinde Türk hukuku bakımından ayrı bir başlık altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electronic funds transfer (EFT) is one of the most common ways of making international payments. The topic has been generally examined in substantive law, however, little attention has been paid to the conflict of laws aspects of it. The purpose of this thesis is to examine the law applicable to international EFT in the light of the legal documents dealing with the subject, the arguments raised in the doctrine and the courts' practice in different legal systems. The thesis consists of two chapters. The first chapter considers the technical and legal aspects of international EFTs in general and the second chapter concerns the applicable law issues which are analysed by taking account of different possibilities under the unitary and segmented approaches. The issues are examined under Turkish Law in a separate section in each chapter.