Ankara'da dilencilik ve sadaka kültürü
Beggary and almsgiving culture in Ankara
  1. Tez No: 383457
  2. Yazar: MERİÇ KÜKRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAZICI YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin amacı dilenciliğe ilişkin genel kanaatlerin ötesinde bir çözümleme yaparak, dilenciliğin havadan para kazanma yolu olmadığını kendi içerisinde bir yaşam dünyasına sahip olduğunu göstermektir. Bu bağlamda dilencilerin toplumla, zabıtayla ve birbirleriyle ilişkilerini, kısaca hayatla ilişki biçimlerini çözümleyerek; insanın, dilenme vasıtasıyla meydana gelen bir varoluş biçimi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Aralık 2011- Haziran 2014 arasında zabıtalarla birlikte dilencilerin toplanması işine katılarak sosyal antropolojinin yöntemi olan etnografik saha çalışması yapılmıştır. Araştırmada dilenciler, zabıtalar ve sadaka verenler kendi gerçeklikleri içinde birbirleri ile kurdukları ilişkiler bağlamında ele alınmıştır. Tezin kavramsal tartışmasında etimoloji, din ve tarih üzerinde durulmuş kuramsal tartışmasında ise dilenciliğin performans boyutu alan araştırması deneyimleriyle harmanlanarak irdelenmiştir. Performans ve beden kurgusu ilişkisi fenomenolojik bağlamda değerlendirilmiştir. Alan araştırması gözlemleri de temalar üzerinden aktarılmıştır. Sonuç olarak dilencilik bir performans olarak değerlendirilmiş, bu değerlendirme alan araştırması çerçevesinde çözümlemeler ve örneklerle ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
By making an analysis beyond the general opinion about begging, the aim of this thesis is to show begging is not being in the gravy but has its own life world. In this context, by analyzing interrelations of beggars with society, with municipal constabulary and within themselves, in short by analyzing their interrelation with life, an existence form of human occurring through begging is attempted to be set forth. In line with this purpose, ethnographic field research method of social anthropology is carried out by joining the beggar pick-up efforts of municipal constabulary from December 2011 to June 2014. Beggars, almsgiving people and municipal constabulary are discussed within their actuality and with their interrelations with each other. Etymology, religion and history are urged upon during the conceptual discussion of the thesis while performance aspect of begging is examined by blending field experience during the theoretical discussion. Interaction of performance and body fiction is evaluated in phenomenological context. Field research observations are narrated over themes. As a result begging is evaluated as a performance and this evaluation is set forth by analyses and examples within the frame of field research.