Soysal devlet ilkesini gerçekleştirmeye yönelik vergi araçları
Tax instruments that are used to achieve the welfare state principles
  1. Tez No: 383478
  2. Yazar: EZGİ SEVİNÇHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tarih boyunca farklı görünümler arz eden devletin, bireye bakış açısında çeşitli siyasi, ekonomik ve sosyal koşullar nedeniyle zaman içinde değişmler ortaya çıkmıştır. Birey merkezli liberal devlet anlayışının çıkmaza girdiği noktada ise sosyal devlet anlayışı şekillenmeye başlamış ve sosyal devlet ilkesini gerçekleştirmek üzere çeşitli vergi araçları geliştirilmiştir. Sosyal devlet anlayışından rekabet devletine geçiş sürecinde ise vergi politikaları da değişim göstermiş ve vergi araçlarının etkinliği sorgulanır hale gelmiştir. Çalışmada tüm bu süreçler ve değişimler ile bunların vergi politikalarına olan etkileri incelenmiş, sosyal devlet ilkesini gerçekleştirmeye yönelik vergi araçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In historical development process, state's has many different appearances. There has been some changes in state's understanding about between individual and state's relation because of political, social and economical reasons. In state's historical development process, welfare state understanding has came up when individual – centric liberalism has remained unsolved. In order to realise social aims, states has started using taxes. In the process of conversion from welfare state to competitive state, tax policies has been changed and their effectiveness has been interrogated. In this thesis, all these process, changes and their impacts on tax policies has been studied. For this purpose, taxes which used for realise social state principals, are reviewed.