Gottfried von Straßburg'un 'Tristan' ve Halid Ziya Uşaklıgil'in 'Aşk-ı Memnu' romanlarında yasak aşk teması
The theme of forbidden love in the novels of Gottfried von Straßburg's Tristan and Halid Ziya Uşaklıgil's Aşk-ı Memnu
  1. Tez No: 383479
  2. Yazar: YASEMİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT BATTAL ARVASİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Karşılaştırmalı edebiyat birbirinden farklı özellikleri olan dil ve kültürlerin edebi eserleri arasındaki benzer ve farklı yönleri incelemeyi amaçlar. Edebi eserler konu, üslup, motif, sembol, dilsel özellikleri gibi farklı açılardan incelenebilir. Bu çalışmada Alman edebiyatı yazarlarından Gottfried von Straßburg'un Tristan romanı ile Halid Ziya Uşaklıgil'in Aşk-ı Memnu romanlarında 'Yasak Aşk' teması ayrı ayrı irdelenerek karşılaştırılmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde Tristan ve Aşk-ı Memnu romanlarıyla ilgili günümüze tek yapılan araştırmalar ve çalışmanın amacı, konusu ve yöntemi belirlenmiştir. Birinci bölümde Gottfried von Straßburg ve Halid Ziya Uşaklıgil'in biyografilerine yer verilmiştir. Çalışmanın asıl konusunu oluşturan ikinci bölümde ise, önce Tristan, sonra da Aşk-ı Memnu romanlarında Yasak aşk teması dönemin aşk ve evlilik anlayışı açıklanarak irdelenmiş; romanlardaki karakterlerin bu durum karşısında takındıkları tavır incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, eserlerin dil ve üslup özellikleri tespit edilmiş ve örneklerle açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışma boyunca irdelenen yasak aşk temasının ele alınan eserlerdeki benzer ve farklı yönleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Comparative literature aims to examine differences and similarities among belles lettres which each has got unique characteristic. Belles lettres can be examined in terms of theme, representation, content, style, language characteristic etc. In this thesis, theme of the novel Tristan, written by a German novelist Gottfried von Straßburg and theme of the novel Aşk-ı Memnu, written by a Turkish novelist Halit Ziya Uşaklıgil are compared and discussed individually. Introduction of this thesis contains studies that have done so far based on the novels Tristan and Aşk-ı Memnu, and the aim, subject and method of the thesis are stated. The second part, which explains the main subject of the thesis, theme of forbidden love in Tristan and then Aşk-ı Memnu is semtinized by explaining the percept of love and marriage in that age; the attitude of the characters against that percept is examined. In the conclusion part, differences and similarities in both novels, which are examined in the thesis, are stated.