Mevlânâ'nın Mesnevî'sinde mezhep anlayışı
In the Masnavi Mevlânâ sect conception
- Tez No: 383583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İslâm düşüncesinin en özel simalarından biri olan Mevlânâ Celâleddin Rûmi, kendine özgü düşünce sistemi olan bir bilgedir. Onun bu düşünce sistemi pek çok açıdan değerlendirmeye tabi tutulmuş ve çok sayıda araştırmaya konu olmuştur. Ancak, evrensel planda büyük etkileri olan bu bilgenin, mezhepler hakkındaki düşünceleri, ayrıntılı bir şekilde araştırılmamıştır. Mevlânâ, mezhepler ile ilgilendiği gibi mezheplerin düşünce sistemiyle de yakından ilgilenmiş ve bu mezhepler hakkında önemli değerlendirmelerde bulunmuştur. Onun mezhepler hakkındaki düşüncelerinin tespit edilebilmesi için, Mesnevi' de adı geçen mezhepler hakkındaki düşünceleri, ayrıntılı bir şekilde araştırılmamıştır. Mevlânâ, mezhepler ile ilgilendiği gibi mezheplerin düşünce sistemiyle de yakından ilgilenmiş ve bu mezhepler hakkında önemli değerlendirmelerde bulunmuştur. Onun mezhepler hakkındaki düşüncelerinin tespit edilebilmesi için, Mesnevi' de adı geçen mezhepler hakkındaki düşünceleri ve bu mezheplerin farklılıkları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Mawlana Jalal al-Din Rumi which is one of the most special feature of Islamic thought has a unique thought system. His system of thought almost from every angle has been studied. However, this wise man with great influence in the universal plan, his thoughts on denominations, has not been investigated in detail. In this study, Rumi's thoughts about the sect in Mathnawi have been addressed. Mawlana has concerned about , denominations, sects, as a system of thought concerned with and interested in the matter about these sects were found in the ratings. His thoughts on denominations and these concepts in order to determine its place in the world of ideas, primarily in his Mathnawi thoughts on denominations and sectarian differences are discussed.