Cytotaxonomical, anatomical and morphological researches on some bryophytes
  1. Tez No: 38365
  2. Yazar: ŞULE SARUHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEOMAN KESERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu araştırmada Batı Anadolu'da yayılış gösteren Lunularia cruciata (L.) Dum.,Reboulia hemisphaerica (L.) Raddi, Conocephaltım conicum (L.) Underw.,Targionia hypophylla L., Pellia epiphylla (L.) Çorda, Pellia endiviifolia (Dicks. )Dum. türlerinin anatomik, morfolojik ve sitotaksonomik özellikleri incelendi. Bu türlerin morfolojik özellikleri literatür kayıtlarından bazı farklıklar göstermektedir ve bulgular metinde verilmiştir.Anatomik özellikler önceki bulgular ile benzerlik göstermektedir. Bu altı ciğerotu türü sitotaksonomik yönden yurdumuzda ilk kez incelenmiş ve türlerin kromozom sayıları tesbit edilmiştir.Lunularia cruciata (L. )Dum.n=8+m, Reboulia hemisphaerica (L.) Raddi n=9 »Conocephalum conicum (L.) Underw. n=9, Targionia hypophylla L.n=8, Pellia epiphylla (L.) Çorda n=9, Pellia endiviifolia (Dicks.) Dum.n=8+m kromozoma sahip oldukları görülmüştür. -II-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the anatomical, morphological and cytotaxo- nomical characteristics of Lunularia cruciata (L.) Dum., Reboulia hemisphaerica (L.) Raddi, Conocephalum conicum (L.) Underw.,Targionia hypophylla L., Pellia epipyhlla (L.) Corda, Pellia endiviifolia (Dicks.) Dum. species distributed in West Anatolia were examined. The morphological characteristics of these species show some differences from previous literature records and these differences would be described in this text. On the other hand; the anatomical characteristics show similarities to previous records. Observed six liverworts species were investigated for the first time from cytotaxonomical point of view in our country and their chromosome numbers were counted as Lunularia cruciata (L.) Dum.n=8+m, Reboulia hemisphaerica (L.) Raddi n=9, Conocephalum conicum (L.) Underw.n=9, Targionia hypophylla L.n=8, Pellia epiphylla (L.) Gorda n=9, Pellia endiviifolia (Dicks.) Dum.n=8+m. -I-