The Support design of drives in soft ground at Soma-Işıklar colliery
  1. Tez No: 38366
  2. Yazar: TURGAY ONARGAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Yumuşak formasyonlar içerisinde (Örneğin kil gibi) açılan galeriler çok sık tamir ve tarama gerektirecek şekilde, yüksek kabarma basınçları etkisi ile önemli ölçüde deform asyonlara uğrarlar. Bu nedenle, kabaran formasyonlarda açılan galerilerde uygulanacak olan tahkimat sistemleri ve etki eden kayaç basınçları ile ilgili detaylı araştırmalar yapmak sözkonusu galerilerin uzun vadeli durayhlığını sağlayabilmek için oldukça önemlidir. Soma- Işıklar kömür sahasında ana giriş desandresinin açılmasına 1992 yılında başlanmıştır. Desandrenin açılması sırasında yüksek konverjanslardan dolayı yoğun tahkimat ve duraylılık sorunlarıyla karşılaşılmıştır. Bugüne kadar birçok kez desandre ilerlemesi durdurulmuş ve tabanı taranarak, tamir-bakım yapılmak zorunda kalmıştır. Bu tezde, içinde desandrenin sürüldüğü kayaçlann tanımlanmasına yönelik birdizi laboratuvar ve saha çalışmaları yapılmıştır. Konuyla ilgili temel bilgiler ve bunların birbirleriyle olan ilişkileri detaylarıyla açıklanmıştır. Desandrenin açılması sırasında mühendislik jeolojisine yönelik yerinde ölçümler yapılmıştır. Sahada yerinde konverians ve tahkimata etki eden yük ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler sonucunda“Taban Kemerli Rijit Çelik Tahkimat + Beton”tahkimat sisteminde belirlenen konverjans değerlerinin, ilk uygulanan tahkimat sistemine göre çok düşük değerlerde olduğu, buna karşın, beton tahkimatta özellikle tavan kemerde kırılmaların devam ettiği gözlenmişitir. Yapılan yük ölçümleri sonucunda ise desandrenin tahkimatına etki eden yük dağılımının uniform olmadığı ve maksimum kayaç yükünün 79 ton/m^ (0.77 MPa) düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Desandrenin tahkimat tasarımı için ; Analitik, Gözlemsel ve Ampirik Dizayn yöntemleri olmak üzere üç farklı dizayn yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemlerden elde edilen sonuçlar irdelenmiş ve öneriler ortaya konmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, analitik dizayn metoduyla gözlem metodu arasında bir uyum olduğunu gözlenmiştir. Desandrenin tam daire kesitli açılmasının zorunlu olduğu ve beton tahkimat kalınlığının en az 30 cm olması gerektiği belirlenmiştir. Tahkimat sistemi olarak, kil formasyonları içinde açılan galerilerde yaygın, başarılı uygulamaları görülen beton segmentlerin kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drifts driven in soft grounds such as clay are badiy deteriorated and deformed by the high swelling rock pressure. Therefore, it is vitally important to conduct research on the rock pressure and support systems in drifts which are built in weak swelling strata. The main drift in to the mine in Soma-Işıklar Coal Mine has been driven since 1992. During the construction, some support and stability problems (floor heaving and deformation of the drift) have been encountered. The face heading has been stopped, the floor has been brushed and the drift has been repaired the drift several times, since then. In this thesis, the in-situ and laboratory studies has been investigated to define the formations through which the drift has been driven. The main concepts and their meaningful relations of such concepts have been carefully introduced and explained in details. In-situ measurements for engineering geology were carried out. After drift excavation and support installation, the deformation and the load on supports were measured. The resulting of these measurements show that the convergence values of“Floor Arched Steel Set + Concrete Lining”support system is much lower than of the previous support system. However, deformations of the concrete lining of support system is still exist. The load measurement results also show that the load distribution on the drift support system is not uniform and maximum rock load is around 79 tones/m" (0.77 MPa). Three different methods have been used for the design of system. These are Analytical Design, Observational Design and Empirical Design. The result obtained from the application of these methods have been compared and recommendations have been made. An evaluation result has show that analytical method is in accordance with observational design method. It is pointed out that drift section must be fully circular and the thickness of the concrete support must be at least 30 cm. The concrete panels (segments) which have been widely and successfully used for the tunnels driven through clay formations are recommended as a support system.