1930-1960 Döneminde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları
In The Period 1930- 1960 May 19 Youth and Sports Day celebrations
  1. Tez No: 383665
  2. Yazar: SANİYE TUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı diğer bayramlar gibi ulusal düzeyde kutlanan resmi bir bayram olmadan önce uzun süre yerel düzeyde kutlanmıştır. 19 Mayıs uzun bir süre Samsun?da ?Gazi Günü? olarak kutlanmıştır. Bayramın ulusal düzeye taşınmasında halkın rolü büyüktür. Resmi bir bayram olmamasına rağmen 1935 yılında ilk kez ulusal düzeyde kutlanmıştır. 19 Mayıs, Atatürk?ün ölümünden yaklaşık beş ay önce çıkarılan bir kanunla resmi bir bayram olarak kabul edilmiştir. Bu çalışmanın ana çerçevesini de 1930- 1960 tarihleri arasındaki 19 Mayıs kutlamaları oluşturmaktadır. Çalışma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde; Türklerde bayram olgusunun gelişiminden, milli bayram olgusundan kısaca bahsedilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; 19 Mayıs?ın milli bayram kabul edilme sürecinden, Selim Sırrı Tarcan ve İdman Bayramı?ndan, Jimnastik Şenlikleri?nden, 19 Mayıs dışındaki diğer milli bayramlardan, Gençlik ve Bayrak Koşusu?ndan bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; 1930- 1938 yılları arası Atatürk döneminde 19 Mayıs kutlamaları, kutlama hazırlıkları ve kutlamalar ile ilgili yapılan değerlendirmeler ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde; 1939- 1949 yılları arası İnönü döneminde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarından, bayram için yapılan hazırlıklardan, kutlamalar ile ilgili yapılan değerlendirmelerden bahsedilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde; 1950- 1960 yılları arası Demokrat Parti döneminde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarından, bayram için yapılan hazırlıklardan, kutlamalar ile ilgili yapılan değerlendirmelerden bahsedilmiştir. Çalışmada Atatürk dönemi ile sonrası dönemde yapılan kutlamaların benzerlikleri ve farklılıkları üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
19 May Youth and Sports day was celebrated at the local level, un officially before being celebrated at the national level like the other festivals.19 May was celebrated as a day of ?Ghazi Day? for a long time in Samsun. Public tiving in Turkey played an important role in turning the holiday (loral holiday) into a national holiday. Although It wasn?t a formal holiday then, for the first time ıt was celebrated at a national level in 1935. 19 May, before Atatürk?s death about 5 months ago was accepted as an official holiday with a law enacted. This study mainly includes 19 May celebrations between 1930 and 1960. It has got an introduction and four chapters. In the ıntroductory part of the study; The developments of the holiday or feast term among Turkish People and national holidays are mentioned briefly. In the first part of chapter these following topics are mentioned. May 19 admission as a holiday, Selim Sırrı Tarcan and Training holiday gym festivals, other feasts out of 19 May and Youth and Flag running. In the second part; These following topis are mentioned between 1930- 1938 the celebrations of 19 May, the preparations for the holiday and the assessments made on celebrations. In the third part of the chapter: These following topics are included in the study; between 1939 and 1949 celebrations during the İnönü?s period. Youth and Sports day, the preparations for the holiday the assessment made about the holidays in İnönü?s period. In the forth chapter: between 1950 and 1960 in the Democratic Party?s period Youth and Sports holiday, preparations for the feast, festivals and assessments are included. This study mainly focuses on the similarities and differences of the celebrations made between Atatürk?s period and the period after his death.