Türk sivil havacılık sektöründe haberleşme seyrüsefer gözetim (CNS) hizmetleri için SCOR esaslı bakım yönetim modeli önerisi
SCOR-based maintenance management model proposal for communication navigation surveillance (CNS) services in Turkish civil aviation sector
- Tez No: 383692
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL BAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; Türk sivil havacılık alanındaki Haberleşme Seyrüsefer Gözetim (CNS) Hizmet ve sistemlerinde uygulanmak üzere, ICAO ve EUROCONTROL gibi uluslararası sivil havacılık otoriteleri tarafından belirlenen standartlara uygun bir“Bakım Yönetimi Modeli (BYM)”geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda dört bölümden oluşan tez araştırmasında nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Bu kapsamda tezin ilk üç bölümü için tezin konusuyla ilgili literatür incelemesi yapılmıştır. Tezin ilk bölümünde havayolu ulaşımı alanında sivil havacılık hizmetlerine, ikinci bölümünde CNS sistem ve hizmetlerine, üçüncü bölümde ise bakım yönetim yaklaşımlarına ilişkin literatür taranmış olup; dünyada ve Türkiye'de söz konusu kavramların gelişimi, önemi, türleri, özellikleri ve fonksiyonları detaylı bir şekilde tanımlanmıştır. Böylece tez konusuyla ilgili temel kavramlar ve bu kavramların birbirleriyle olan ilişkisi teorik olarak incelenmiştir. Tezde kullanılan nicel araştırma tekniği kapsamında iki yöntemle araştırma verileri toplanarak analiz edilmiştir: Bunlardan ilki anket yöntemi olup, söz konusu anket 2014 yılı itibariyle toplam 27 havaalanında görev yapan 128 ATSEP lisanslı ve diğer teknik personele uygulanmıştır. İkinci yöntem olarak ise CNS hizmet ve sistemlerinin denetimleri sonucunda toplanan raporlar içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın son bölümünde; anket verilerinin SPSS 20.0 programında analiz edilmesiyle ulaşılan bulgular ile denetim raporları verilerinin içerik analizi sonucunda ulaşılan bulgular, tezin teorik bölümlerinde elde edilen bilgiler ışığında yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, Türk hava sahasındaki CNS sistem ve hizmetlerinde uygulanmak üzere, ICAO ve EUROCONTROL gibi uluslararası sivil havacılık otoriteleri tarafından belirlenen standartlara uygun, lojistik ve tedarik zinciri yönetimi süreçlerini kapsayan SCOR esaslı yeni bir bakım yönetim modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to develop a“Maintenance Management Model (MMM)”in the standards set by international civil aviation authorities just like ICAO and EUROCONTROL for the implementation in CNS Service and systems of Turkish civil aviation. In accordance with this purpose; qualitative and quantitative research methods have been used together in the thesis which consists of four chapters. In this context, literature review has been made concerning the thesis subject for the first three chapters of the thesis. In the first chapter of the thesis; the literature about civil aviation in the airlines transportation sector, in the second chapter; the literature about CNS system and services and in the third chapter; the literature about maintenance management approaches have been reviewed. Research data in the scope of quantitative research method used in the thesis have been collected and analyzed by two methods. The first of all is the survey method and this survey has been carried out with the participation of 128 ATSEP and other technical personnel working for 27 airports. The second method is the subjection of the reports depending upon the countrywide audits of CNS service and systems. As a result of the research; a new SCOR-based maintenance management model which include the logistic and supply chain management processes and conforming the standards defined by international civil aviation authorities like ICAO and EUROCONTROL has been proposed for implementation on CNS system and services in Turkish airspace.