Türkiye-Rusya Federasyonu ticaretinde karşılaştırmalı üstünlükler teorisinin geçerliliği
The validity of copa rativeadvantages thory bileteral trade between Turkey and Russia Federation
- Tez No: 383754
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN KIZILTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin ve Rusya Federasyonu'nun karşılaştırmal ıüstünlüğe veya karşılaştırmalı dezavantaja sahip oldukları ürünleri analiz etmektir.Çalışmada, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ikili ticaret genel olarak ele alındıktan sonra, Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler Endeksi kullanılarak ikili ticarette iki ülkenin de karşılaştırmalı üstünlüğe veya karşılaştırmalı dezavantaja sahipolduğu ürünler grupları son beş yıl bazında incelenmiştir. Çalışmada; 2010-2014 yılları arasında Balassa Endeksinin geliştirilmişhaline göre karşılaştırmalı üstünlükler hesaplanmıştır. Bu hesaplamalarının sonuçları; avantajlı mallar, dezavantajlı mallar, kararsız bölgede kalan mallar olarak incelenmiştir. Bu incelemelerin sonucunda alınması gereken önemler belirtilmiştir. Sonuç olarak; Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki dış ticarette doğal kaynaklar ve sermaye yoğun mallarda Rusya'nın üstünlüğü, diğer mal gruplarında ise Türkiye'nin karşılaştırmalı üstünlüğü olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to analyze comparative advantages or comparative dis advantages of products an bilateral trade between Turkey and Russian Federation to each other. In the study the product groups an bilateral trade between Turkey and Russian Federation have analyzed about their comparative advantages and comparative dis advantages according to“Revealed Comparative Advantage Index”for loot five years (2010-2014) after studing bilateral trade between two countries. The result of study have shown that Russia has comprative advantages an capitalaintevsive and natrual resoyrces goods whereas Turkey has comparative advantages an other goods with labor-intensive.