Yerel seçim kampanyalarında halkla ilişkiler: 2014 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri örneği
Public relations in the local election campaigns: The case of 2014 Ankara
- Tez No: 383793
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALENDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 525
Özet
Demokrasi kültüründe seçimler; partiler, adaylar ve seçmenleri bir araya getiren en önemli aktivitedir. Bu aktivite siyasal seçim kampanyası olarak değerlendirilmektedir. Siyasal iletişim sürecinde siyasal seçim kampanyaları kitle iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ve değişimlerle birlikte sürekli yenilenmektedir. Bu gelişme seçim kampanyalarında kullanılan iletişim, yöntem, teknik ve araçlarını daha etkin kılmaktadır. Siyasal seçim kampanyalarında adaylar ve partiler rekabet ortamında kendilerini ve programlarını en etkili iletişim aracı ile seçmene ulaşıp anlatmaya çalışırlar. Adaylar ve partiler hem seçim dönemlerinde hem de diğer zamanlarda toplumla sürekli siyasal iletişim durumundadır. Siyasal organizasyonların amaçları seçmeni ikna ederek rakiplerinden daha çok oy alıp iktidarı ele geçirmektir. Seçmeni ikna etme çabası bilimsel temele dayanan uygun yöntem ve iletişim araçları kullanılarak profesyonelce çalışmayı gerektirmektedir. Bu çalışmada seçim kampanyalarının kendi süreci ile birlikte kullanılan uygun yöntem, teknik ve iletişim araçlarına yer verilmiştir. Bunlar yöntemler ve teknikler ile kullanılan iletişim araçları olarak ikiye ayrılabilir. Yöntemler ve teknikler olarak birincisi; propaganda, siyasal reklam, kamuoyu araştırmaları ve siyasal halkla ilişkilerdir. Bunlardan zamanla ve günümüz itibariyle siyasal halkla ilişkilerin diğer yöntem ve tekniklere göre tarafsız ve ikna etme gücü yüksek ve ekonomik olduğu kabul edilmektedir. Kullanılan araçlar olarak ikincisi ise; yazılı ve görsel medya, kişiler arası iletişim, canvassig v.s. gibi tüm kullanılan iletişim araçlarını kapsamaktadır. Bu çalışmada, politik seçim kampanyalarında kullanılan yöntem ve teknikler ile tüm iletişim araçlarının hangilerinin seçmenin oy vermesinde daha etkili olduğu sorgulanmaktadır. Kavramlar: Siyasal İletişim, Siyasal Seçim Kampanyaları, Siyasal Halkla İlişkiler, Siyasal İtibar, Siyasal İmaj, Siyasal Reklam, Kamuoyu Araştırmaları
Özet (Çeviri)
Public Relations in the local election campaigns: The case of 2014 Ankara mayoral elections Culture of democracy in the elections; parties, candidates and voters, which brings together the most important activity. This activity is considered as a political election campaign. In the process of political communication, political election campaigns with mass media developments in communication technologies and changes are constantly renewed. This development of communication used in election campaigns, methods, techniques and tools more effectively makes changing. Political candidates and parties during election campaigns and programs themselves in competition with the most effective communication tool to reach voters are trying to tell. Candidates and parties during election periods and at other times as well as the case of political communication with the public is constantly. The purpose of political organization from its competitors by convincing voters took more votes to usurp power. Efforts to convince voters based on a scientific basis, using appropriate methods and means of communication requires professional work In this study, the election campaign process used in conjunction with their appropriate methods and communication tools are included. These methods and techniques can be divided into communication tools used. The methods and techniques of the first; propaganda, political advertising, public opinion research and political public relations. And present them at times of political public relations methods and techniques other than the unbiased, high power and persuasion and are considered to be economical. The latter used as tools; written and visual media, interpersonal communication, etc. canvassig all covers are used as communication tools. In this study, the methods and techniques used in political election campaigns and all communication tools to be more effective in what the voters to vote is questioned. Concepts: Political Communication, Political Campaign, Political Public Relations, Political Reputation, Political Image, Political Advertising, Public Opinion Research