Demokrat Parti dönemi ulaşım politikası ve faaliyetleri
The transportation policies and activities in the period of Democratic Party
  1. Tez No: 383837
  2. Yazar: OSMAN DEMİRBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Demokrat Parti döneminde hem ekonomide hem de buna bağlı olarak ulaşım alanlarında önemli gelişmeler olmuştur. Demokrat Parti İkinci Dünya Savaşı sonrasında Türkiye'nin çok partili hayata geçmesiyle iktidara gelmiştir. Özellikle bu dönemde Cumhuriyet döneminde uygulanmaya çalışılan devletçi ekonomik politikalar yerine daha liberal ve özel teşebbüsü destekleyici politikalar uygulanmaya çalışılmıştır. Fakat devlet yine de ekonomide yatırımların öncüsü olurken özel teşebbüsü de desteklemiştir. Sanayi yatırımlarında bu dönemde önemli gelişmeler olmuştur. Türkiye komünizme karşı ABD'nin yanında yer almıştır. Marshall Planı ve Truman Doktrini politikaları sonucu ABD'den yardımlarla ekonomi ve ulaşım alanlarında büyük yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Türkiye ulaşım alanında Demokrat Parti döneminde daha önceki hükümetlerden farklı olarak daha çok karayolları alanında yatırımlar yapmıştır. Demiryolları ve denizyolları ihmal edilmiştir. Bu durumun ortaya çıkmasında ABD'nin, otomotiv şirketlerinin ve petrol üreticilerinin baskıları etkili olmuştur. Bu tez çalışmamızda Demokrat Parti öncesi ekonomide ve ulaşım alanındaki yetersizlikler ile beraber meydana gelen gelişmeler, Demokrat Parti'nin iktidara gelmesiyle görülen değişmeler ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There were significant developments both in the economy and transportation fields linked with economy in the Democratic Party period. The Democratic Party came into power after the second world war after Turkey put multiple party life into practice. Especially in the period more liberal policies instead of statist economical policies were tried to be applied. But all the same while the state was the pioneer of the investments in the economy, it also supported the private enterprise. There were significant developments in the industry investments in this period. Turkey was near the USA against communism. As a result of Marshall Plan and Truman Doctrin policies by the help of the USA big investments were carried out in the fields of economy and transportation. Turkey in the field of transportation made investments mostly on motorways in the period of Democratic Party, different from earlier governments. The railways and maritime lines were neglegted. At that rate, the pressure of the USA, the automative companies and petroleum producers were effective. In the thesis, the deficiencies together with the developments occuring before the Democratic Party and in the field of transportation, the changes after the Democratic Party came into power have been tried to put forward.