Eski Mezopotamya kavimlerinde yaratılış
Creati̇on i̇n the old Mesopotami̇a tri̇bes
  1. Tez No: 383839
  2. Yazar: VAHYETTİN AYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Religion, Ancient Linguistics and Cultures, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilim dünyasının katkılarıyla arkeolojik ve filolojik çalıĢmalar neticesinden elde edilen bilgiler ıĢığında eskiçağdaki Mezopotamya kavimlerinin evrene, dünyaya, yaratılıĢa ve hayata bakıĢ açılarının gizemli olduğu anlaĢılmaktadır. Bu coğrafyanın dinsel yaĢamı, arkeolojik ve filolojik belgelerle Mezopotamyalıların inanıĢlara olan yaklaĢımı yansıtılmıĢtır. Bu toplumların inançları doğrultusunda“doğuĢun / yaratılıĢın”yaĢamlarına olan etkisini ve bundan dolayı hayata olan bakıĢlarını ve inançları çerçevesinde yerine getirmekle yükümlü oldukları dini görevlerinin de neler olduğuna yer yer değinilir. Eskiçağ toplumlarının dinlerine olan bağlılıkları ile tanrılarına olan yaklaĢımları ele alınarak, yaĢamlarındaki uygulamalarını tespit etmekle birlikte Eski Mezopotamya kavimlerinin mistik düĢüncelerine ve bilinçaltına anlam vererek o, dönemin inanç dünyasında yaratılıĢ ile ilgili kavramların neler olduğu bu çalıĢmada ortaya konulmaya çalıĢıldı. Eski Mezopotamya kavimlerindeki yaratılıĢla ilgili bazı mitolojik belgelerde geçen; evren ve insanın yaratılıĢ sürecinin nasıl olduğu ve nedenleri ile kutsal kitaplardaki evren ve insanın yaratılıĢı arasındaki benzerliklerden bahsederek tarihi mitolojik belgelerdeki konuların kutsal kitaplardaki benzerlerinin neler olduğu ortaya konulmuĢtur.
Özet (Çeviri)
Ġn the light of the information acquired as a result of the archaelogical and philological studies with contributions of science world, it is understood that Mesopotamian civilazitions' viewpoint to the universe, world, creation and life was mysterious. Mezopotamians' approach to the religious belief and religious life of that land were reflected via the archaelogical and philological documents. The effects of“birth / creation”to the lives of these civilizations in line with their beliefs, their life views as a result of that and what their religious duties they were responsible for to fulfil within the frame of their beliefs are mentioned from place to place. In this study, besides determining their practices in their lives by handling prehistoric civilizations' loyalties to their religions and approaches to their gods and what concepts there were regarding the creation in the world of belief in that era by making sense of ancient Mesopotamian civilizations' mystical thinkings and subconsciousnesses are tried to be revealed. How the creation of the universe and man was and its reasons mentioned in some mythological documents regarding the creation in ancient Mesopotamian civilizations and what the similarities of the matters holy books -are mentioning the similarities of creation between the universe and man -are revealed.