Akaryakıt istasyonunun fizibilite etüdünde çok kriterli karar verme ve simülasyon yöntemlerinin kullanılması
Use of multi-criteria decision making and simulation methods in the gas station feasibility study
  1. Tez No: 383970
  2. Yazar: CİHAN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüz rekabet ortamında karlılık ve sürdürülebilirlik için planlama kaçınılmaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. Yatırım projelerinde, proje analizi ve planlama beklenilen kar ve faydanın belirlenmesi bakımından önem taşımaktadır. Dolayısıyla işletmeler-yatırımcılar yatırım kararı verirken fizibilite etüdüne ihtiyaç duymaktadırlar. Çok kriterli karar verme, işletmenin çok kıstas ile karar vermesi gerektiğinde dikkate alınan matematiksel bir modeldir. Kimi yatırımlarda; yatırımların sonucuna etki etmesi sebebiyle fizibilite etüdü hazırlanma aşamasında karar verici tarafından belirlenen kıstaslarla birlikte seçim yapma zorunluluğu kaçınılmazdır. Bu çalışmada, dağıtıcı firma seçiminde çok kriterli karar verme yöntemleri uygulanmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Simülasyon (benzetim) bir sistem veya bir sürecin taklit etme yoluyla bir benzeri oluşturularak sistem veya süreci ilişkin sonuçları ulaşabilmektir. Bir simülasyonu oluşturabilmek için sistem kavramını iyi bilmek gerekir. Sistemi iyileştirmek ve geliştirebilmek için incelemek gerekir. Sistemi inceleyebilmek için iki seçenek vardır. Birincisi gerçek sistemde denemeler yapmak, ikincisi ise sistemin bir modeli oluşturularak deneme yapmak. Sonuç olarak bu denemeler sonucunda kararlar verilir. Gerçek sistemde deneme yapmak gerçek hayatta her zaman mümkün değildir bunun yerine sistemin kendisinin yerine geçebilecek bir modeli üzerinde deney yapmak birçok riski ortadan kaldırdığı gibi herhangi bir maliyet yükünü de bulundurmaktadır. Bu çalışmanın çok kriterli karar verme ve simülasyon bölümlerinin ardından, analizler istikametinde akaryakıt istasyonu için fizibilite etüdü hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Planning has become an inevitable need for profitability and sustainability in today's competition environment. In investment projects, the project analysis and planning are important in terms of determining the expected profit and benefit. Thus, businesses-investors need the feasibility study while deciding on investments. Multi-criteria decision making is a mathematical model that is taken into consideration in cases when the business is required to make a decision with multi-criteria. Since it affects the outcome of investments in some investments, it is inevitable to make a selection with the criteria being determined by the decision maker in the phase of preparing the feasibility study. This study applied the multi-criteria decision making methods in selecting the distributor companies and analyzed the results. Simulation is accession of a system or accessin of results that belong to a process by imitating a system or a process. To establish a simulation system, it is required to know the concept of simulation term. For the enhancement and development, the system is need to be analyzed. There are two choices for this examination. Firstly, experiment in the real system; secondly experiment by creating a model of the system. As a result, the decision is given according to those experiments. It is not always possible to make these experimentations in the real life and in the real system. Instead of that, examination in a model, which is a substitute of the real system, eliminates not only the risks that may emerge but also burden of the cost. In this study, firstly, the chapters of multi-criteria decision-making model and simulation are pointed out and then in the light of those above-mentioned analyses the feasibility study for oil station is created.