Çaldağı step florasında bulunan bazı familyalara ait bitkilerin polen morfolojilerinin araştırılması
  1. Tez No: 384
  2. Yazar: FATMA BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Ankara Çaldağı step florasından le- guminosae (12), Labiatae (6), Ranunculaceae (3), ve Hypericaceae (2), familyalarına ait 23 taxonun polen morfolojileri çalışılmıştır. Wodehouse metoduyla ha zırlanan polen preparatlarında polenlerin ölçümleri ve diğer morfolojik özellikleri ışık mikroskobu ile incelenerek mikrofotoğrafları çekilmiştir. Amacımız, sistematik botanik, tıp, apikültür ar keolojik ve aeropalinolojik çalışmalarda bilinmeyen polenlerin teşhisinde yardımcı olmak ve bölgede yapılacak olan hayvan bitki ilişkisine dayalı ekolojik çalışmalara katkıda bulunmaktır. II
Özet (Çeviri)
We have studied on the pollen morphology of 23 species belonging to Legtpninosae (12), Labiatae (6), Banunculaceae (3), and Hypericaceae (2), families have been investigated in Çaldağı, Ankara. These pollen slides were prepared by the wodhou- se method. The measurements and the other morphologi cal features of these pollen grains were carried out by means light microscope and their microphotographs are taken. The aim of our study is to help the identificati ons of the unidentified pollen on the studies of sys tematic botanic, medical, agricultural, archeological and aeropalinological research, and to contribute to the ecological studies which give relationship betwe en animals and plants. III