Gürece yalıtaşı'nın (Çanakkale) jeolojik, petrografik ve jeomorfolojik incelemesi
Geologi̇cal, petrographi̇cal and geomorphologi̇cal i̇nvesti̇gati̇on of Gurece beachrock (Çanakkale)
- Tez No: 384051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. EVREN ERGİNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın konusu, Marmara Denizi'nin güneybatı kesiminde, Biga Yarımadası'nın kuzey batısında, Gürece altı mevkiinde yer alan yalıtaşının kökenini modern ve analitik yöntemlerle tespit etmektir. Yalıtaşının çimentolanmasında etkili olan jeomorfolojik, petrografik, yapısal ve biyolojik faktörler belirlenmekte; çimentolanmanın kökenini, arazi verileri, ince kesit yorumları ve çeşitli analitik çalışmalara dayalı olarak tartışılmaktadır. Güney Marmara'da tarafımızdan ilk kez tespit edilen bu yalıtaşı örneği, Marmara Denizi'nin deniz seviyesi değişimlerini yansıtması bakımından önem teşkil etmektedir. Gürece altı mevkiinde tespit edilen yalıtaşının çimentolanması, çok disiplinli bir yaklaşımla ele alınmış, çimentolanma üzerinde etkili olan jeomorfolojik, petrografik, yapısal ve biyolojik etkilerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Çimentolanmanın oluşumunun petrografik özeliklerinin ve özellikle mineral bileşimi ile bağlantısının açıklanması amacıyla yalıtaşının çeşitli bölümlerinden X ışınları kırınımı analizleri yapılmış ve standart petrografik ince kesitler alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is determination the origin of beachrock lying on the coasts of Gürece to the northwest of the Biga Peninsula in southwestern part of the Marmara Sea on the basis of modern and analytical techniques. Geomorphological, petrographical, structural and biological factors which affect the cementation of beachrock were determined and its origin was discussed based on field data, thin section interpretations and various analytical studies. Beachrock which has been first established in the southern Marmara has a key importance in that it keeps records of sea-level changes of the Marmara Sea. Cementation of beachrock found in Gürecealtı coast was studied with a multidisciplinary approach and the effects of geomorphological, petrogaphical, structural and biological factors on beachrock cementation were aimed to describe. With a view to shed light on petrographical aspects of cementation and, in particular, its relation with the mineral composition, X-ray diffraction analyses were carried out from various parts of beachrock and standart thin sections taken were interpreted.