Modernizasyon yatırımlarına karar vermede kullanılan yöntemler ve bir uygulama
- Tez No: 6475
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
IV ÖZET Modernizasyon yatırımı için karar verilirken; bunun sebeplerini ekonomik, teknik ve mali yönden iyi etüd ederek açıklamak gerekir. Varolan tesisin modernizasyonu için teknoloji seçilir ken; yapım süresi, harcamalar ve risk faktörleri de gözönün- de bulundurulur. Yeni teknoloji uygulamasında yerli makina, teçhizat kullanım olanakları ile teşvikler ve finans durumu araştırılıp, değerlendirilir. Seçilen teknoloji ile kapasite ve tesis ömrünün varolan larla uyumlu olması gerekir. Ayrıca, seçilecek kapasite için talep, birim maliyetler ve teknik olanaklar iyi bir şe kilde araştırıldıktan sonra karar verilir. Modernizasyon yatırımlarının yapılmasındaki amaç kâr lılığın artarak sürekliliğini korumasıdır. Kârlılık analiz leri, işletmenin finansal açıdan durumunu açıklamaya yönelik bir çalışmadır. Karar verici sonuçta en çok bununla ilgile nir ve kendisine sunulan verilerin ve sezgisinin yardımıyla karar verir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As deciding for the investment of the modernization; It is necessary to explain the reasons, in economical, technical and financial respect. As chosing the technology for the modernization of the existing plant, the duration of construction, financial investment and risk factors have been considered. In the application of the new technology, the possibility of the using home-made machinery and other equipments, governmental encouragement and financial situation have been investigated and evaluated. It is necessary that, capacity and the life expectancy of the chosen technology are, in agreement with the existing plants. Additionaly, decision, for chosing the capacity, has been taken after the investigation of the demand, unit costs and technical feasibility. The aim for the investment of the modernization is to provide the continuation of the plant by it's increasing it's profit. The profit analysis is a type of work to explain the financial situation of the plant. Therefore, decision bodies are more interested in this analysis and take the decisions according to their intuition and data given to them