Hacı Ârif Bey'in Kürdîli Hicazkâr makamındaki eserleri çerçevesinde besteciliği
Composition of Hacı Arif Bey in the framework of his creations Kürdîli Hicazkar makam
- Tez No: 384125
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI BAHADIR TUTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tezin giriş kısmında; müzik analizinden ve bir bestecilik üslûbu analizi için gerekli olabilecek unsurlar hakkındaki öngörülerden ve bunlara neden ihtiyaç duyulacağından söz edilmiştir.“Amaç ve Kapsam”başlığı altında çalışmanın amacı, içeriği, neden Hacı Ârif Bey'in, neden Kürdîli Hicâzkâr makamının kapsamı oluşturduğu ve“Yöntem”başlığı altında çalışmada izlenen yöntem ele alınmıştır. 1. Bölümde; Bestecinin hayat hikâyesi“Besteci Hacı Ârif Bey”başlığı ve“Yaşadığı dönem ve zamanındaki rolü”,“Yeteneğinin Fark Edilmesi ve Eğitimi”,“Meslek ve Aile Hayatı”,“Hayatının Eserlerindeki Yansımaları”,“Güfte Şâirleriyle Olan İlişkileri”,“Eserleri”alt başlıkları ele alınmıştır. Bestecinin karakteri ve sanatsal tavrı üzerinde etkisi olduğu düşünülen bu konular eser incelemelerinden önce araştırılıp, Hacı Ârif Bey'in nasıl bir atmosferde, nasıl ruh hallerinde sanatını icrâ ettiği ve müziği hayatının ne kadarına yerleştirdiği gibi sorulara cevaplar aranmıştır. 2. Bölümde;“Eser İncelemeleri”başlığı altında, Hacı Ârif Bey'in repertuvarımızda bulunan Kürdîli Hicâzkâr eserlerinin incelemeleri gerçekleştirilmiştir.“Genel Değerlendirme”başlığı altında ise“Hacı Ârif Bey'in Kürdîli Hicâzkâr Makamını Kullanışı ve Ezgi Özellikleri”,“Hacı Ârif Bey'in Şarkı Türünü Kullanışı”,“Hacı Ârif Bey'in usûlleri ve Vezinleri Kullanışı”ele alınmıştır.“Sonuç”kısmında verilere dayanan bulgular bir arada sunulmuştur. Çalışmamızda önerilen yöntem eserler üzerinde uygulanmış ve çeşitli sonuçlara varılmıştır. usûl, vezin, güfte, makam, tür ve biçim gibi beste unsurlarını bestecinin nasıl ilişkilerle kullandığı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The anticipation about the components for the musical analysis and the composing style analysis and its necessity was explained in the introduction of this thesis. The aim and content of the thesis, which emphasizes on Hacı Arif Bey and the makam of Kürdili Hicazkar was stated under the heading of aim and scope. The methodology used in the analysis was stated under the heading of the method. In the first part of the thesis, the life of the composer Hacı Arif Bey is explained under the heading of“Composer Hacı Arif Bey”.“The period, which he lived in, and his musical influence in his time”,“his education and the discovery of his talent”,“professional and family life”,“the reflection of his life on his artworks”,“the personal relation with the poets of the lyrics”, was elaborately discussed as subheadings of the“Composer Hacı Arif Bey”. In the second part, The Kürdili Hicazkar artworks of Hacı Arif Bey in the repertoire were firstly analyzed under the headings of“the analysis of his artworks”.“Hacı Arif Bey's implementation of the Kürdili Hicazkar makam and the properties of the melody”,“Hacı Arif Bey's implementation of the musical genre”,“Hacı Arif Bey's implementation of the usul and the vezin”were studied and discussed in detail under the heading of“general evaluation”. Under the heading of the conclusion, the findings obtained from the studied data were presented. In this study, the suggested methods were applied on the artworks and the various results were obtained. The composing parameters like usul, vezin, güfte, makam, tür ve biçim and their relation and implementation in the artworks of the composer were studied.