Geçmişten günümüze Kürdîlihicazkâr makamı
From past to present Kürdîlihicazkâr
  1. Tez No: 162445
  2. Yazar: GÖKÇEM GÜL EREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRAK TARANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Bu çalışmada geçmişten günümüze Kürdîlihicazkâr Makamı incelenmiştir. Hacı Arif Bey tarafından oluşturulan bu makam, farklı makamlardan oluşan bileşik bir makamdır. Fakat Türk Musikisi 'nin en önemli kuramcılarından Hüseyin Saadettin Arel, Rauf Yekta, Ekrem Karadeniz ve Suphi Ezgi, makamı sadece Şed makam olarak tanımlamışlardır. Bu çalışmada, Kürdîlihicazkâr Makamının kurucusu Hacı Arif Bey' in yaşam öyküsü ve ona ait listelenmiş mevcut 25 eserin analizi yapılmıştır. (Hacı Arif Bey'in yaklaşık 47 eseri kayıptır.) Bu eserlerin 19'u Hicazkâr Makamının üst ve orta bölgeleriyle, Rast perdesinde Kürdi dörtlüsünün birleşimidir. Bu eserlerin 5 'i Arazbar Makamı'nın üst ve orta bölgeleriyle, Rast perdesinde Kürdi dörtlüsünün birleşimidir. Son eser de, Nevada Uşşak dörtlüsüyle, Rast perdesinde Kürdi dörtlüsünün birleşimidir. Ayrıca Kürdîlihicazkâr Makamında beste yapmış 148 bestecisin yaşam öyküleri incelenmiştir ve bu bestecilere ait yaklaşık 600 eser, bestecilerin doğum tarihlerine göre analiz edilmiştir. Eserlerin usul ve formları incelendiğinde sıkça kullanılan usullerin aksak, curcuna, düyek ve semai olduğu biçim olarak şarkı biçimin kullanıldığı anlaşılmıştır. Aynı zamanda, kuram kitaplarındaki Kürdîlihicazkâr makamı tanımları bulunmuştur. Sonuç olarak, Kürdîlihicazkâr Makamı'nda geçen zaman içinde önemli değişikliklerin olduğu tespit edilmiştir. Kürdîlihicazkâr Makamı hala günümüzde birçok besteci tarafından kullanılmakta ve son bileşik makam olarak bilinmektedir. 139
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study“Kürdîlihicazkâr Makamı”is examined from past to present. This makam is a combination of differents makams and was formed by Hacı Arif Bey. But“Kürdilihicazkar Makamı”was defined as“Şed Makam”by some of the most important Classical Turkish Music theorists, Hüseyin Saadettin Arel, Rauf Yekta, Ekrem Karadeniz and Suphi Ezgi. With in this study, the life story of Hacı Arif Bey and the list of 25 existed opus products of the former of“Kürdilihicazkar Makamı”are analysed. (Nearly 47 opus products of Arif Bey are losted.)19 of these are combined upper and mid zones of Hicazkâr Makamı and Kurdi quartet on Rast pitch. 5 of these are the combination of upper and mid zones of Arazbar Makamı and Kürdi quartet on Rast pitch. The last one is combined with Nevada Uşşak quartet and Kürdi quartet on Rast pitch. Furthermore, life stories of 148 composers who composed at“Kürdilihicazkar Makamı”are examined. And nearly 600 opus products which belong to these composers are analised according to the birthdays of the composers. When the rythmic patterns and the forms of these opus products were examined, it was understood that mostly used rythmic patterns are aksak, curcuna, düyek and semai and mostly used form is Şarkı. Also definations in the theory books of“Kürdilihicazkar Makamı”are found and included. As a result, significant changes at“Kürdilihicazkar Makamı”are determined in passed time. Nowadays,“Kürdilihicazkar Makamı”is still used many composers and it is known as the last united makam. 140