Atriyoventriküler nodal reentrant taşikardili hastalarda sol atriyum fazik fonksiyonlarının ve total atriyal ileti zamanının değerlendirilmesi
Evaluation of left atrial phasic functions and total atrial conduction time in atrioventricular nodal reentrant tachicardia patients
- Tez No: 384173
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HASDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Atriyoventriküler nodal reentrant taşikardi (AVNRT) en sık görülen düzenli, paroksismal supraventriküler aritmidir. Literatürde AVNRT hastalarında sol atriyumun mekanik – fazik fonksiyonlarını ve total atriyal ileti zamanını birlikte değerlendiren çalışma mevcut değildir. Çalışmamızın amacı; AVNRT'nin sol atriyum mekanik – fazik fonksiyonlarına ve total atriyal ileti zamanına olan etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 30 AVNRT olgusu (ortalama yaş: 44 ± 12, 24 kadın) ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 31 kontrol olgusu dahil edildi. Tüm olguların bazal klinik özellikleri, elektrokardiyografik verileri, standart ekokardiyografik inceleme sonuçları kaydedildi. Ekokardiyografik incelemede ek olarak sol atriyumun mekanik – fazik fonksiyonları ve total atriyal ileti zamanı değerlendirildi. Total atriyal ileti zamanı; yüzey EKG'de P dalga başlangıcından doku Doppler görüntülemede geç diyastolik A dalgası pikine kadar geçen süre olarak belirlendi ve lateral PA-TDI intervali olarak isimlendirildi. AVNRT ve kontrol grubu verileri uygun istatistiksel analizler sonrası karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Atrioventricular Nodal Reentrant Tachicardia (AVNRT) is the most common regular, paroxismal supraventricular arrythmia. In medical literature there is no study evaluating left atrium (LA) mechanical, phasic functions and total atrial conduction time (TACT) together. The aim of this study is to investigate the affects of AVNRT over LA mechanical, phasic functions and TACT. MATERIALS AND METHODS: 30 AVNRT patients (median age 44 ± 12, 24 female) and age and sex matched 31 control cases were included in the study. Basal characteristics, electrocardiographic datas and standard echocardiographic evaluation results of all patients were recorded. In addition to standard measurements, in echocardiographic evaluation LA mechanical and phasic functions and TACT were obtained. TACT was defined as the time delay between the onset of the P-wave of the surface electrocardiogram and the peak A'-wave on the tissue Doppler imaging (TDI) tracing of the left atrial lateral wall which is also called lateral PA-TDI interval. AVNRT and control group datas were evaluated comparatively after proper statistical analyses were done. RESULTS: In AVNRT patients; lateral PA-TDI interval which is defined as TACT measured from LA lateral wall and septal PA-TDI interval which is defined as ACT measured from apical area of the interatrial septum were statictically higher than control patients (For lateral PA-TDI interval 120.9 ± 13.3 msn.