Dirençli üveit olgularında biyolojik ajanların etkinliği
Efficacy of biological agents in patients with non- infectious uveitis, refractory to conventional immunosuppressive therapy
- Tez No: 384172
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, konvansiyonel immünosupresif tedavi dirençli, enfeksiyöz olmayan üveitlerde biyolojik ajan tedavisinin etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Yüksek doz kortikosteroid ve en az bir konvansiyonel immunsupresif tedaviye dirençli, enfeksiyöz olmayan üveitli 61 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalarda son bir yıl içinde görmeyi tehdit eden ve yüksek doz steroid kullanımı gerektiren, en az 3 arka segment inflamasyonlu üveit rekürrensi mevcuttu. Hastalar en az 12 ay süresince biyolojik ajanlarla [interferon alfa 2a (İFN-α 2a) veya anti tümör nekroz faktör alfa (anti-TNF α)] tedavi edildi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrasındaki yıllık üveit rekürrens sıklığı, steroid bağımlılığı ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 61 hastanın 28'i İFN-α 2a, 33'ü anti-TNF α tedavisi aldı. İNF-α 2a Grubu: Behçet Hastalığına bağlı üveit bulunan 28 hastanın 52 gözü İFN-α 2a tedavi grubuna dahil edildi. Hastalara ortalama 14,49 ± 12,47 ay süre İFN-α 2a tedavi uygulandı. Yedi (%25) hastada yan etkiler nedeni ile tedavi sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the efficacy of biological agents in patients with non- infectious uveitis, refractory to conventional immunosuppressive therapy. Method: We performed a prospective study of 61 patients with non-infectious uveitis refractory to conventional treatment including high-dose corticosteroids and at least one standard immunosuppressive agent. All patients had least 3 sight-threatening and with posterior chamber inflammation uveitis recurrences which require use of high doses of steroids in the last year. Patients were treated for at least 12 months with biologic agents [interferon alpha 2a (İFN-α 2a) or anti tumor necrosis factor alpha (anti-TNF α)]. The frequency of uveitis attacks per year, increase in the best corrected visual acuity (BCVA) and steroid dependence of patients before and after treatment were evaluated. Results: A total of 61 patients were included in the study. Twenty-eight patients treated with IFN-α 2a and 33 patients treated with anti-TNF α. İnterferon-α 2a Group: Fifty-two eyes of 28 consecutive patients with Behcet's disease were included in this group. The mean treatment duration was 14,49±12,47 months. Treatment was discontinued in 7 (25%) patients due to adverse effects.