Pnömoni hastalarında hemogram parametrelerinin prognozu göstermedeki etkinliğinin retrospektif araştırılması
Retrospective analysis of prognostic efficiency of comlete blood count parameters in patient with pneumonia
  1. Tez No: 384177
  2. Yazar: SENEM NEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, İlk ve Acil Yardım, Chest Diseases, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Çalışmanın birinci amacı ; pnömoni hastalarında , prognozu değerlendirmede hemogram parametrelerinin etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmanın ikinci amacı pnömoni hastalarında mortalite üzerine etkili faktörlerin araştırılmasıdır. YÖNTEM: Geriye dönük analitik nitelikteki çalışmamızda ; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisinde 01.01.2012 – 31.12.2013 tarhihleri arasında pnömoni tanısıyla izlenmiş on sekiz yaş üstü hastaların kayıtları incelendi. Kayıtlara hastanenin veri tabanından ulaşıldı. Başka bir merkezde tedavi aldıktan sonra acil servise başvuran , kan hücreleri üzerine etkili olduğu düşünülen ilaç kullanımı olan ya da kan hücreleriyle ilgili hastalığı olan , ölüm bilgisine ulaşılamayan ve pnömoni tanısı kesinleştirilemeyen olgular çalışma dışı bırakıldı. Veriler gruplandırılarak veri toplama formuna kaydedildi. SPSS 20.0 programına yüklendi ve gerekli analizler yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 970 hastanın yaş ortancası 72 ( 18-118) olarak bulundu. Hastaların %63,9 (617)'u erkekti .Pnömoni Ciddiyet Ölçeği (Pneumonia Severity Index=PSI)' e göre hastaların %71,2 (690)'si yatış endikasyonu bulunan Evre IV-V, % 28,8(280) 'i ayaktan tedavi edilebilir kabul edilen Evre I,II,III olarak saptandı. CURB65 skoruna göre 39 (378)' u düşük riskli (skoru 0 ve 1 ), %61(592)'i yüksek riskli ( skoru ≥2) olarak belirlendi. Çalışmaya alınan pnömoni hastalarının %6,4 (62) 'ünün ilk 24 saat içinde, %13,4 ( 130) 'ünün ilk 48 saat içinde, %13,4( 130)'ünün ilk hafta içinde , toplam %17,6(210)' sının ilk 30 gün içinde öldüğü saptandı. Atipik nedenlerle ( karın ağrısı, bilinç değişikliği, oral alım bozukluğu, vs) acil servise başvuran hastaların tipik nedenlerle (öksürük, balgam, nefes darlğı,ateş) acil servise başvuran hastalara kıyasla mortalite oranlarında istatistiksel olarak anlamlı yükseklik bulundu(p40°C olması durumunda 2,070 (2,070-3,457) kat ,üre değerinde 1mg/dl artışta 1,008 (±0,002) kat arttığı saptandı. Cinsiyet ,nabız dakika sayısı ve trombosit sayısının
Özet (Çeviri)
Objective: The primary objective of this study is to evaluate the prognostic efficiency of complete blood parameters . The secondary objective of this study is to evaluate the factors that effect the prognosis in patients with pneumonia. Methods: In our retrospetive study, patients with pneumonia who are older than 18 years old and who admitted Ege University Emergency Medicine Service between 01.01.12 - 31.12.13 were studied. Datas were acquired by using the hospital database. The patients who admitted after their treatment started in another health instutition, patients who are using drugs which effect blood cells, patients who have disease that effect blood cells, patients whose death data were inaccessible , and patients whose pneumonia diagnosis were not certain were excluded from the study. Datas were grouped and were registered at data forms. Datas were loaded to SPSS 20.0 program and analyzed. Results: Median age of 970 patients who included the study were 72 (18-118). 63.9% of the patients were male. According to Pneumonia Severity Index (PSI), 71,2% of the patients (690) were Stage IV-V and were required hospitalization, 28.8% of the patients (280) were Stage I,II,III and were treatable as outpatients. According to CURB65 score, 39% of the patients (378) were at low risk (score 0 and 1) and 61% of the patients (592) were at high risk (score ≥2). It was found that 6.4% of the patients (62) were died in first 24 hours, 13.4% of the patients (130) were died in first 48 hours, 13.4% of the patients (130) were died in first week, and 17.6% of the patients (210) were died in the first month. In patients who admitted emergency service with atypical symptoms (e.g. abdominal pain, loss of conscience, impairment of oral intake) were found statistically higher mortaliy (p40°C, mortality were increased 1,008 (±0,002) times as urea increase as 1mg/dl. It was found that gender, pulse rate, trombocyte count