Doğu Karadeniz kıyılarında deniz yüzey akıntıları
Sea urface currents on the estern Black Sea coasts
- Tez No: 38420
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. FEHMİ DURUKANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Doğu Karadeniz kıyılarında hava-deniz etkileşimi sonucu mevsimsel olarak oluşabilecek deniz yüzey akıntı özellikleri, kıyısal meteorolojik istasyonların 1990, 1991 ve 1992 yıllarına ait rüzgar verileri kullanılarak teorik olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma ile, Doğu Karadeniz kıyılarında, Samsun'dan Hopa'ya kadar kuzey- kuzeydoğu yönünde maksimum 6-17 cm/s, minimum 3-5 cm/s ortalama 5-10 cm/s değerinde sürekli bir akıntı sisteminin olabileceği tespit edilmiştir. Çalışmada tespit edilen rüzgar akıntılarının, bölgede daha önceki çalışmalarla belirlenen doğu-güneydoğu yönündeki kıyı formunu takip eden mevcut akıntı sistemine etkisi, kıyıya yaklaştırma veya kıyıdan uzaklaştırma şeklinde olabileceği belirlenmiştir. Samsun ve Hopa kıyılarında nispeten, Ordu, Giresun ve Trabzon kıyılarına oranla daha şiddetli akıntılar oluşabileceği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Karadeniz, rüzgar akıntıları, yüzey akıntıları, hava-deniz etkileşimi
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sea Surface Currents on the Eastern Black Sea Coasts The aim of this study is to determine the surface current patterns which occurs seasonally due to air-sea interaction. The wind data used in this study are belong to 1990 to 1992 period and has been obtained from the meteorological land stations located on the Eastern Black Sea Coasts. In this research it has been estimated that there is a current system whose max. value is 6-17 cm/s, min. value is 3-5 cm/s and avarage value is 5-10 cm/s in the direction of NNE from Samsun to Hopa. The effect of wind currents on the the existing currents which is shown previous studies has been also analysed. Those currents either force existing currents to close the coast or turn them away from coast. It has been shown that the currents speed of Samsun and Hopa coasts is higher than those of Ordu, Giresun and Trabzon. Key Words : Black Sea, wind currents, sea surface currents, air-sea interaction VI