Distribution of phytoplanktan (>55Mm) along the Turkish coasts and at the North-western shelf area of the Black Sea
Türkiye'nin Karadeniz munhasır ekonomik bölgesinde ve kuzey batı şelf alanındaki fitoplankton (<55 Mm) dağılımı
  1. Tez No: 35762
  2. Yazar: SİNAN BAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada, Haziran 1992'de Türkiye'nin Karadeniz münhasır ekonomik bölgesinde (TKDMEB), Nisan 1993'de Türk Karadeniz münhasır ekonomik bölgesinin batısında (Batı TKDMEB) ve kuzey batı şelf (KBS> alanında fitoplankton (> 55jx) hücre sayısı ve tür zenginliğinin yatay ve dikey dağılımı incelenmiştir. Fitoplankton içerisinde diatom'un dinoflagellafa oranı Haziran 1992'de 0.5, Nisan 1993'de batı TKDMEB'de 1.3 ve KBS alanında 1.7 olarak bulunmuştur. Bu düşük değerler, besin tuzlarındaki aşın artışın sebep olduğu ötrifikasyon nedeniyle Karadeniz ekosistemindeki diatomlann öneminin dinofiagellatlar lehine azaldığım savunan daha önceki çalışmalarla uyum teşkil etmekledir. Tür zenginliği ve hücre sayısı derinlikle (a, ile de) belirgin bir şekilde azalmıştır. Diatomlar çoğunlukla üst homojen tabakada bulunduktan halde dinoflagellat (çoğunlukla Ceratium fusus ve Ceratium fiısus seta) yoğunluğunun büyük bir kısmı termoklin tabakasının başladığı yerde bulunmuştur. Nitzschia şeriata (ve diğer Nitzschia türleri) doğu Karadeniz boyunca en bol bulunan diatom türü olup Rize civannda 1x1 05 hücre H ile maksimuma ulaşmıştır. Kerempe burnu ve ince burun arasındaki soğuk ara tabaka'da (SAT) Closterium sp. (Chlorophyceae) ve Cymbella sp. >pennate diatom) sırasıyla 1.05xl05 ve 8.2xl04 hücre ile tepe noktaya ulaşmışlardır. Diatomlar düşük sayıda olmakla birlikte haloklin'in üst kısmında tekrar dominant grup olmuştur. IVHaziran 1992'de tür zenginliği ve hücre sayısı açısından Türk kıyılarının doğusu genelde batısından daha zengindir. Batı ile karşılaştırıldığında yüzeyde gözlenen yüksek rakamlar doğu kıyılarının belirgin özellikleridir. Doğuda, kıyı istasyonları derin istasyonlardan daha zengin olduğu halde batıda bunun tersi gözlenmiştir. Nisan 1993 de TKDMEB'nin homojen tabakasında bir tatlı-acı su türü olan Dinobryon sp. (Chrysophyceae) dominant tür olarak (Kefken Burnu'nun önünde ve Kerempe Burnu ile İnce Burun arasında 5x1 05 hücre 1-' ye ulaşarak) gözlenmiştir. Bu özellik Tuna Nehri'nin etkisiyle ilişkili olabilir. Dinobryon sp. yüzey dağılım şekli, fitoplanktonun yerel dağılımının yüzey akıntılarından fazlaca etkilendiğini göstermektedir. Termoklin'e doğru Dinobryon sp. ortamdan kaybolmuş ve centric diatomlar dominant hale geçmiştir. Dinobryon sp. KBS' in yüzeyinde ve homojen tabakasında oldukça yüksek bir değere (Tuna Nehri yayılma alanı civarında 2.45x1 06 hücre l-1 'lik maksimum değerine ulaşarak) sahip olmuş, centric diatom Skeletonema costatum ise Constanta civarında 3.6x1 06 hücre l-1 ile bir başla patlamaya neden olmuştur. Haziran 1992 de, hücre sayısı ve tür zenginliği ile sıcaklık ve çözünmüş oksijen (ÇO) arasında pozitif; tuzluluk, at, PO4-P ve NO3-N arasında ise negatif bir ilişki bulunmuştur. Nisan 1993'de her iki bölgede de bütün fiziksel parametreler ve ÇO (sıcaklık ve ÇO ile pozitif; salinity ve crt ile negatif), ile hücre sayısı ve tür zenginliği arasında önemli ilişkiler gözlenmiş fakat PO4-P ve klorofil-a arasında oldukça belirgin ilişkiler sadece TKDMEB'nin batısında bulunmuştur. Diatomlann hücre zenginliği ile her zaman yüksek negatif ilişki gösteren tek besin tuzu, silisyum olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DISTRIBUTION OF PHYTOPLANKTON (>SS\im) ALONG THE TURKISH COAST AND AT THE NORTH-WESTERN SHELF AREA OF THE BLACK SEA. BAYRAKDAR, Sinan M. S. in Marine Sciences Supervisor: Prof. Mustafa ÜNSAL Middle East Technical University September, 1994 In this study, horizontal and vertical distribution of phytoplankton (> 55u) abundance and species diversity, have been studied along the Turkish Black Sea Exclusive Economic Zone (TBSEEZ) in July 1992, along the western part of the TBSEEZ and at the northwestern shelf (NWS) in April 1993. Diatom to dinoflagellate ratios in species number were 0.5 along the TBSEEZ in July 1992, 1.3 along the western TBSEEZ and 1.7 in north-western part of the Black Sea in April 1993. These low values are consistent with recent studies suggesting that diatoms have decreased in importance to the advantage of dinoflagellates due to the eutrophication of the Black Sea ecosystem. Species diversity and cell abundance had a remarkable decrease with depth (also with aj). In July 1992, the main dinoflagellate bulk (mainly Ceratium fusus and Ceratium fusus seta) was found just above the thermocline while diatoms occurred mainly in the upper mixed layer. Nitzschia şeriata (and other Nitzschia spp.), reaching a maximum of lxlO5 cells H around Rize, was the most abundant diatom along the eastern Black Sea. In the Cold Intermediate Layer Closterium sp. (Chhrophyceae) ond Cymbella sp. (pennate diatom) gave their peaks of 1.05xl05 and 8.2x1 04 cells 1-' respectively between Kerempe and înee Capes. Just above the halocline, diatoms were again the dominant group, albeit in small numbers.In the whole, the eastern part of the Turkish Black Sea coast was richer in terms of abundance and diversity than the western part in July 1992. Higher numbers at surface are apparent features of the eastern coast compared to the western coast. At inshore stations the abundance was higher than that at offshore stations in eastern part while a reverse situation was observed in the western part. In April 1993, the fresh-brackish water species Dinobryon sp. (Chrysophyceae) was dominant (reaching 5x1 05 cells H in front of C. Kefken and between Kerempe and Ince Capes) in the upper mixed layer along the western TBSEEZ. This feature could be related to the Danube influence. Surface distribution pattern of Dinobryon sp. illustrated that spatial distribution of phytoplankton is affected much by the surface currents. Towards the thermocline, Dinobryon sp. disappeared and centric diatoms became dominant. Dinobryon sp. had also an overwhelming superiority (reaching a maximum of 2.45x1 06 cells I-1 around Danube River plume) at the surface and in the homogenous layer of the northwestern Black Sea. Skeletonema costatum caused another bloom reaching 3.6X106 cells W around Constanta. Temperature and DO were positively; salinity, at, P04-P and N03-N were negatively correlated with species diversity and abundance in July 1992. In April 1993 all physical parameters and DO exhibited significant correlations (temperature and DO positive; salinity and ot negative) with abundance and diversity in both sampling areas but in the western TBSEEZ only PO4-P and chlorophyll-a represented highly significant negative and positive correlations respectively with the above parameters. Si was the only nutrient that showed always highly negative correlations with diatom abundance. Ill