Büyüme hormonu tedavisinin karbonhidrat metabolizması ve adipositokinler üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of growth hormone on carbohydrate metabolism and adipositokin
- Tez No: 384350
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FEYZA DARENDELİLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Büyüme hormonu eksikliği boy kısalığının sık nedenlerinden biridir. Büyüme hormonu tedavisi ile ortalamadan uzaklaşan büyüme hızının yakalanması hedeflenir. İnsülin benzeri büyüme hormonu aracılığı ile büyüme üzerine etkilerini gösteren büyüme hormonu periferik etkileri ile insülin direncine neden olur. İnsülin direnci varlığı ise adölesan dönem ve erişkin yaşta tip 2 diyabet, dislipidemi, ateroskleroz ve metabolik sendrom için risk oluşturmaktadır. Çalışmamızda, büyüme hormonu eksikliği tanısı ile tedavi alan hastalarda karbonhidrat metabolizmasının insülin direnci açısından değerlendirilmesi ve adipositokinlerin süreçteki rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Çocuk Endokrinoloji polikliniğimizden takip edilen izole büyüme hormonu eksikliği tanılı 54 erkek ve 17 kız olgu (yaş ortalaması: 13,7±2,6 yıl) ve kontrol grubu olarak sağlıklı benzer yaş aralığında 29 erkek ve 15 kız sağlıklı olgu (yaş ortalaması: 13,4±2,9 yıl) alındı. Olguların başvuru bilgileri (antropometrik ve hormonal) dosyadan alındı. İnceleme sırasında antropometrik ölçümler (boy, ağırlık, bel çevresi) yapıldı. Büyüme hormonu eksikliği olgularına OGTT yapıldı ve bazal kan örneğinden lipid düzeyleri, tiroid hormonları, kortizol, IGF-1, IGFBP-3 çalışıldı. Kontrol grubunda insülin, açlık kan şekeri, lipid değerleri bakıldı. Hasta ve kontrol grubunun serum örneklerinden adipositokinler (leptin, ghrelin, resistin) çalışıldı. SPSS 15 paket programı ile istatistiksel hesaplamalar yapıldı. Çalışmamızda, hasta grubunda 12 olguda (%18) HOMA-IR, 30 olguda ise (%43,7) OGTT ile insülin direnci saptandı, ancak tip 2 diyabet ve bozulmuş glukoz toleransı olan hasta yoktu.
Özet (Çeviri)
Growth hormone deficiency is one of the most common reasons of short stature. Growth hormone replacement therapy aims to decrease the deviation from mean growth rate. The peripheral effects of growth hormone which exerts its function via insulin like growth hormone, gives rise insulin to resistance. Insulin resistance is risk factor associated with Type 2 diabetes in adolescents and adults, dyslipidemia, atherosclerosis and metabolic syndrome. Our study aims to investigate the role of adipocytokines and to evaluate the carbohydrate metabolism in association with insulin resistance in patients being treated with growth hormone therapy. The study included a patients group consisting of 54 male and 17 female cases (mean age 13,7±2,6) enrolled to our pediatric endocrinology department and a control group consisting of 29 healthy males and 15 healthy females (mean age 13,4±2,9). Initial information about patients was obtained from their hospital admission records. Anropometric measurements (height, weight, waist circumference) were performed during examination. Growth hormone deficiency cases were subjected to OGTT and their blood samples were used to determine their lipid, thyroid hormone, cortisol, IGF-1 and IGFBP-3 levels. Control group was analyzed for insulin, fasting plasma glucose and lipid levels. Serum samples from both the patient group and the control group were used to determine adipocytokine levels (leptin, ghrelin, resistin). Statistical analyses were performed with SPSS 15 software. We detected insulin resistance with HOMA-IR in 12 cases (18%) and with OGTT in 30 cases (43.7%). However none of the patients were diagnosed with type 2 diabetes or impaired glucose tolerance.