Suça yönelen ergenlerde agresyon replasman eğitiminin sorun çözme, öfke ve saldırgan davranış üzerine etkisi
Effects of aggression replacement training on problem solving, anger and aggressive behavior among adolescents with criminal attempts
  1. Tez No: 384393
  2. Yazar: FADİME KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM BUZLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Psikoloji, Nursing, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmanın amacı, Agresyon Replasman Eğitiminin suça yönelen ergenlerin sorun çözme, öfke ve saldırgan davranışları üzerine etkisini değerlendirmektir. Ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirilen araştırmaya toplam 65 ergen (Deney grubu:32; Kontrol grubu:33) katıldı. Agresyon Replasman Eğitimi 10 hafta boyunca haftada iki oturum şeklinde uygulandı. Veriler, Bilgi Formu, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçekleri, Saldırganlık Ölçeği, Sosyal Problem Çözme Envanteri-Kısa Formu kullanılarak toplandı. Veriler girişime başlamadan bir hafta önce ve girişim tamamlandıktan hemen sonra toplandı. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistik testleri, Pearson ki-kare testi ve Fisher kesin ki-kare testi ve t-testi kullanıldı. Deney grubu yaş ortalamasının 16,1±1,1 yıl, kontrol grubunun yaş ortalamasının 16,2±0,9 yıl olduğu ve gruplar arasında anlamlı fark olmadığı belirlendi. Deney grubunda girişim sonrasında anlamlı düzeyde Sürekli öfke düzeyinin azaldığı (t=1,906; p=0,033); Öfke Kontrol puanının arttığı (t:2,522; p=0,008); Fiziksel Saldırganlığın azaldığı (t:1,925; p=0,031), Düşmancıl düşüncelerin azaldığı (t:2,496; p=0,009), Sosyal Problem Çözme toplam puanının arttığı (t=2,937; p= 0,005) ve problem çözmede daha az düzeyde Dikkatsiz/Dürtüsel tarz kullandıkları (t:2,567; p=0,007) belirlendi. Öfke Kontrol puanındaki artış ve Dikkatsiz/Dürtüsel problem çözme yöntemindeki azalma kontrol grubuna kıyasla anlamlı bulundu (t:2,273, p=0,026; t: 7,506, p=0,008). Bu sonuçlar Agresyon Replasman Eğitimi'nin suça yönelen ergenlerde öfke, saldırgan davranış ve sosyal problem çözme becerisi üzerinde etkili olduğunu ve olumlu davranış geliştirebilmek için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the effects of Aggression Replacement Training on problem solving, anger and aggressive behavior among adolescents who turn into crime. The research was conducted by pre-test and post test conducted in quasi-experimental design was completed with totally sixty five (n=65) adolescents (32-intervention, 33-control). Aggression Replacement Training was performed In two sessions per week for 10 weeks. Data were collected with using Information Form, Trait Anger and Anger Expression Scales, Aggression Questionnaire, Social Problem Solving Inventor-Short Form. Data were collected one week before the start and immediately completion intervention. Descriptive statistics, Pearson chi-square test, Fisher's exact test and Student-t were used in analyzing of data. There was no difference between the groups of the average age of the experimental group 16,1±1,1, and control group 16,2±0,9. After intervention in the experimental group was determined significantly decreased Trait Anger level (t=1,906; p=0,033); increased Anger Control score (t:2,522; p=0,008); decreased Physical Aggression (t:1,925; p=0,031); decreased Hostility (t:2,496; p=0,009), increased Social Problem Solving total score (t=2,937; p= 0,005) and decreased Impulsivity/ Careless Style (t:2,567; p=0,007). Increasing of Anger Control score and decreasing Impulsivity/Careless problem solving style were found significantly when compared with the control group (t:2,273, p=0,026; t: 7,506, p=0,008). These results were showed that Aggression Replacement Training was affected on problem solving, anger and aggressive behavior and can be used to develop pozitive behaviours among adolescents with criminal attempts.