Şizofreni hastalarında B-wıse ölçeği'nin geçerlik güvenirlik çalışması ve metabolik sendrom ve kendilik algısıyla ilişkisi
The validity and reliability of B-wise scale in schizophrenic patients and the relationship of metabolic syndrome and self-esteem
  1. Tez No: 384491
  2. Yazar: BAHAR SARI NARĞİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASENA AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Şizofreni; davranışın bilişsel, emosyonel, algısal ve diğer yönlerini kapsayan, değişkenlik gösteren, fakat derinden yıkıcı psikopatolojik etkileri olan klinik bir sendromdur. Şizofreni hastalarında Metabolik Sendrom (MS) sıklığı sağlıklı nüfustan daha fazla görülmektedir. MS'a bağlı olarak şizofreni hastalarında sadece kardiyovasküler mortalite artışı değil aynı zamanda işlevsellikte azalma, psikotik ve depresif semptomlarda artma ve tedaviye uyumda azalma gözlenmektedir. Şizofreni hastalarında obezite oranı genel popülasyona eşit veya daha büyüktür. Klinikte, şizofreni hastalarının bedenleri hakkında anormal düşünceleri olabilir ve bedenlerine karşı çeşitli patolojik hisler gibi tavırlar takınabilirler. Bu çalışmanın amacı, şizofreni hastalarında beden ağırlığı, imajı ve kendilik algısını değerlendiren bir ölçek olan B-WISE Anketi'nin geçerlik ve güvenirliğini kanıtlamak ve bu hastalardaki MS'u araştırmaktır.Araştırmaya 51 (17'si kadın) hasta, 60 sağlıklı katılımcı (20'si kadın) dahil edilmiştir. Hastaların eğitim süresi, yaş, gelir durumu belirlenmiş, boy, kilo ve bel çevreleri ölçülmüştür. AKŞ, HbA1c, Total Kolesterol, LDL Kolesterol, HDL Kolesterol, Trigliserid ölçümü için kan örnekleri alınmıştır. Hastaların ve kontrollerin B-WISE Anketi'ni doldurmaları istenmiştir. Hastalara Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RSE) de verilmiştir.Ölçeğin 12 madde üzerinden Cronbach ? değeri 0.525 olarak hesaplanmıştır. Testin iç tutarlılığı yüksektir. Benzer ölçek geçerliğinde RSE ile anlamlı ilişki saptanmamıştır. Faktör Analizi çalışmalarında 4 faktör elde edilmiştir.B-WISE skorlarına yaş, cinsiyet, eğitim süresi, gelir durumu ve MS'un herhangi bir etkisi saptanmamıştır
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a clinical syndrome that contains cognitive, emotional, perceptual and other points of behaviour, changes in time but has destructive psychopathologic effects. Metabolic Syndrome (MS) is a more common problem in schizophrenia patients than the normal population. In these patients, not only increased cardiovascular mortality also decreased functionality, increased psychotic and depressive symptoms and decreased treatment adjustment are common problems. In schizophrenia patients obesity prevelance is equal or higher than the normal population. In the clinical sample, schizophrenia patients sometimes present abnormal thoughts and attitudes towards the body as well as various pathological sensory sensations. The aim of this study is to proof the validity and reliability of a scale ?B-WISE? which evaluates the body weight, image, self-esteem and to determine the prevelance of metabolic syndrome in schizophrenic patients.51 schizophrenic (17 women) and 60 healthy subjects (20 women) included to the study. Education, age, revenue of the patients are asked and weight, height and waist circumstance are measured. Blood samples are analyzed for fasting blood glocose, HbA1c, Total Cholestherol, LDL Cholestherol, HDL Cholestherol and Triglyserides. Patients and healthy subjects were asked to fill out the ?B-WISE Questionnaire? and also asked to fill out the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSE) for the patients.The Cronbach ? value of the scale was 0.525. the internal consistency was high. There was not a significant correlation between B-WISE and RSE for the similar scale validity. 4 factors determined by factor analyzing.There was no any significant relationship between B-WISE scores and age, gender, education, revenue and metabolic syndrome.