Sera içi kliması düzenleme ilkeleri ve bu konuda gelişen teknolojiler üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 38451
  2. Yazar: MİHRİBAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜMİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
68 ÖZET Günden güne artan dünya nüfusunun beslenme ihtiyacını karşılayabilmek için yaz aylarında da seralardan etkin bir şekilde yararlanmak gerekir. Bunun için de özellikle Akdeniz iklim kuşağında yer alan ülkelerde seraların yaz dönemi boyunca soğutulması gerekmektedir. Bu konu üzerinde çeşitli çalışmalar yapılmakta ve yaz dönemi boyunca seralarda soğutma işlemi yaygınlaşmaktadır. Seralarda soğutma, soğutma makinalan veya evaporatif soğutma ile yapılır. Makinalarla soğutma ekonomik olmadığı için çok kullanılmamaktadır. Araştırmada evaporatif soğutma sistemlerinden biri olan Ped+Fan sisteminin, gölgeleme sistemiyle birlikte etkinliği incelenmiştir. Deneme, Tartes Tarım San. ve Tic. Ltd. Şti.'ne ait seralardan birinde gerçekleştirilmiştir. Denemede kullanılan ped matyeryali, özel selülozik kağıt ile suda erimeyen bileşiklerden imal edilmiş ve sertleştirilmiş çapraz oluk yüzeyden oluşmuştur. Fanın kapasitesi 40.000 m^ / saat, çapı 1250 mm., devir sayısı 600 devir/dak. motor gücü ise 1.0 beygirdir. Gölgeleme malzemesi yeşil renkli olup, güneş ışığının % 60'm absorbe ederek, % 40 'm sera içerisine geçiren özelliktedir. Sera içi - sera dışı sıcaklık ve nem değerlerini ölçmek için iki adet termohigrograf kullanılmıştır. Elde edilen değerler arasındaki ilişkiyi incelemek için grafikler çizilmiştir. Sera içi ve dışındaki ışık şiddetini ve rüzgar hızını ölçmek için lüx-metre ve anemometre kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Ped+Fan ve gölgeleme sistemlerinin birlikte çalıştırılmasıyla, sera içi sıcaklığı, bitki gelişimi için ideal olan ortalama 25 ° C 'ye düşerken, oransal nem ortalama % 75 'e çıkmıştır. 2.Pedlerin nemlendirilmesinde 55 lt/dak. su kullanılmıştır.6y 3. Fanı ve su sirkülasyon pompasını çalıştırmak için 1.10 kw/saat elektrik enejisi harcanmıştır. 4. Gölgeleme sistemi ile sera içerisindeki ışık yoğunluğu % 23 oranında azaltılmış, dolayısıyla sera içi sıcaklığı da düşmüştür. 5.Ped+Fan sistemi çalıştırılmadığı zaman, sera içindeki rüzgar hızı Om/ sn.'dir. Sistem çalıştırıldığı zaman, sera içi rüzgar hızı pedin önünde 1 m / sn., seranın ortasında 0.4 m /sn. ve fanın önünde 8.3 m/sn. ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY To provide the feeding necessity of world population which is increased day by day, so greenhouses must be used effectively in summer months. For this reason, greenhouses must be cooled during summer, especially at the countries located on the Mediterranean climate zone. Some studies have been done on this subject and cooling procedure in greenhouse is widespread during summer season. Cooling in greenhouses is made by cooling machines or evaporative cooling. Cooling by machines isn't used widespreadly, beacause it isn't economic. In this reasearch, the effectiveness of Pad+Fan, which is one of the evaporative cooling system, is examined with the shadow system. This study was caried out in one of the greenhouse of Tartes Agriculture Industry and Commercial Limited Company. The pad material used in the research is manufactured from special cellulose paper impregnated with insoluble rotprevention compounds and it has stiffening crossfluted surface. The fan capacity is 40.000 m^ / hour, the diameter is 1250 mm, the number of rotation 600 rpm, the power of engine is 1.0 horsepower. The colour of shadow material is green. It absorbs 60 % of sun light and allows 40 % of sun light to pass through the inside of the greenhouse. To measure the values of temperature and relative humidty, two thermohgrograph are used indoor and outdoor of the greenhouse. The graphs were obtained to evaluate the relation between the values measured. Anemometer and light-meter are used to measure air velocity and light intensity indoor and outdoor of the greenhouse, respectively.71 Findings of research are summarized as fallows; 1. When Pad+Fan and shadow systems worked together, as the greenhouse temparature value was reduced to average 25°C, relative humidty increased to average 75%, which are optimum for plant growing in greenhouses. 2. 55 lt/min. water is used for wetting the pad materials. 3. 1. 10 Kw/hour electric energy is used for working the fan and water circulation pomp. 4. The light intensity, in the greenhouse was reduced 23% by shadow system, so the greenhouse temparature was also decreased. 5. When the Pad+Fan system doesn't work in the greenhouse, the air velocity is measured Om/sec. In spite of this, when the system works, the greenhouse air velocity is measured 1 m/sec. infront of the pad, 0.4 m/sec. middle of the greenhouse and 8.3 m/sec. infront of the fan.