Gediz ve Küçük Menderes havzaları pamuk alanlarında yabancı ot florasının tespiti bilgisayarla teşhisi ve önemli türlerin mücadelesi üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 38450
  2. Yazar: MEHMET DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIZ NEMLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
90 ÖZET Ege bölgesinin önemli kültür bitkilerinden olan pamuk hakkında Gediz ve Küçük Menderees havzalarını kapsayan alanlardaki ya- bancıotlarla ilgili sorunlara yönelik çalışmalar yapılmıştır. Araştırmalarda pamuk kültürü yabancıot florasıyle birlikte yoğunlukları ve frekanslarının tespiti, florayı oluşturan türlerin bilgisay arla etkin bir teşhisinin yapılması için bir programın geliştirilmesi, önemli türlerin mücadelesi ve bölgede çok kullanılan trifluraline karşı yapışkanotun duyarlılığının gözden geçirilmesi üzerine çalışılmıştır. Gediz ve K. Menderes havzalarının tespit edilen florası 28 ya bancıot türünden oluşmaktadır. Gediz havzasında A. retroflexus, C. album, C. rotundus, E. crus-galli, P. oleracea, S. verticillata, S. nigrum, S. halepense ve X. strumarium'a, K. Menderes havzasında ise A. retroflexus, C. album, S. nigrum, S. halepense'ye gözlenen alanların %60 'mın üzerinde rastlanmıştır. Türlerle ilgili total yoğunluklar ilçelere göre farklılaşma göstermiştir. Heriki havzanan florasını teşhis etmek için geliştirilen bilgisayar programında bir veri tabanı yazılımından yararlanılmış ve türlerle ilgili videokamera görüntüleri ile fotoğraflardan taranan resimler kul lanılmıştır. Geliştirilen programda görsellik, interaktivite yanında, pra tik teşhise yardımcı olabilecek diğer unsurlara da yer verilmiştir. Tespit edilen florada pamuk açısından Önemliliği anlaşılan Ama- ranthus spp., C. album, C. rotundus, S. verticillata, S. nigrum ve P. oleracea'ya ekimöncesinde bazı herbisitler denenmiştir. Çalışmalarda C. rotundus ve Amaranthus spp. ile birlikte C. album, S. verticillata, S. nigrum ve P. oleracea'ya karşı bütralin, dinitramin, ethalfluralin ve trifluralin ekimöncesi uygulamalarla denenmiştir. S. halepenseye karşı fluazifob butyl, fenoxaprop ethyl, haloxyfob (R) methyl ester, haloxyfob ethoxy ethyl ester, quizalofob-p-ethyl ve quizalofob-p- tefuryl olmak üzere 6 herbisit çıkış sonrasında uygulanarak etkileri gözlenmiştir. Bu arada arazi denemelerine paralel olarak ilaçların uygu landığı parsellerden ayrı ayrı alınan S. halepense rizomlan laboratuvar- da çimlendirme kaplarında test edilerek etki yüzdesinin tespitine yardımcı olabilecek sonuçlar alınmıştır. X. strumarium ve S. nigrum'a sulama suyuna karıştırılarak pro- metryn uygulanmış ve bu herbisitin sulama ile çıkış yapan ya- bancıotlara etkisi saptanmıştır. Aynı uygulamalarda çıkış yaparak belli bir büyüklüğe gelmiş olan X. strumarium bitkilerine etki gözlenmiştir.91 Bölgede pamuk alanlarındaki uzun yıllardır kullanım yoğunluğu fazla olan trifluralinin, önemi iyi bilinen S. verticillata'ya karşı belli dozları laboratuvarda test edilerek duyarlılık saptaması yapılmıştır. Bu testlerde Alaşehir yöresinden alman S. verticillata'nın bu herbisite karşı yüksek bir duyarlılığının olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
92 SUMMARY Problems about cotton, one of the most important culture plant in Aegean Zone, related with weeds covering Gediz and Küçük Menderes region is studied. In these studies, determinations of species intensities and frequencies of cotton culture with weed flora, developing of a program in order to identify of species consisting of a flora by computer, controlling of important species and susceptibility of bristly foxtail to triflural in commonly used in that region is considered. There are 28 weed species in the determined flora of Gediz and Küçük Menderes region. Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Cyperus rotundus, Echinochloa crusgalli, Portulaca oleracea, Setaria verticillata, Solanum nigrum, Sorghum halepense and Xanthium strumarium in Gediz and A. retroflexus C. album, S. nigrum, S. halepense in K. Menderes is found more than 60 % in the observable areas. Total intensities of species also differ according to subdivision of provinces. In order to identify the flora of both regions, a data base software is utilized for computer program, and pictures are scanned by video images and photographs about the species. With this highly developed program, visuality, interactivity and other elements helpful to practical recognition are included. Before sowing, some herbicides are tested to Amaranthus spp. C. album, C. rotundus, S. verticilata S. nigrum and P.oleracea which are important to cotton in the determined zone. Butraline, dinitramne, ehalfluoraline and trifluoraline are tested before sowing, to C. album S. verticillata, S. nigrum and P. oleracea with C. rotundus and Amaranthus spp. in these studies. Six herbicides fluazifob butyl, fenoxaprop ethyl, haloxyfob ( R) methyl ester, haloxfob ehoxy ethyl ester, quizalafob p tefuryl respectively are tested for their effects to S. halepense rhizome samples from separate parcels where these chemicals are added have been tested at sprouting cases for helping to determine activity percentage. Irrigation water mixed with prometryn is treated on X. strumarium and S. nigrum and the effect of this herbicide on appearance of weeds by irrigation. In these experiments prometryn has greater effect on X. strumarium where it grows to a particular size. S. verticillata received from Alaşehir district has high susceptibility to this herbicide.