Kırk yaş üstü bireylerde radyolojik inceleme, kemik mineral yoğunluğu ölçümü ve kırık riski analizlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of radiological investigation, bone mineral density measurement and fracture risk analysis at the cases over age of forty
- Tez No: 384512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DEMİRBAĞ KABAYEL, PROF. DR. FERDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Osteoporoz tanısı için halen altın standart yöntem dual enerji X-Ray absorbsiometridir. Dual enerji X-Ray absorbsiometri analizinde T skorunun -2.5'in altında olmasıyla osteoporoz tanısı konur. Bununla birlikte, kırıkların yaklaşık yarısının T skoru osteoporotik olmayanlarda olduğunu gösterilmiştir. Bu durum, kırık riskini daha iyi değerlendirecek yöntemlerin arayışına neden olmuştur. ?Fracture risk assesment tool?, bu amaçla geliştirilmiş bir kırık riski analiz yöntemidir. Kişilerin demografik ve klinik özelliklerini, dual enerji X-Ray absorbsiometri sonucu ile kombine ederek, on yıllık kırık riskine dair veriler sağlar. Ancak ?Fracture risk assesment tool?un bazı dezavantajları vardır.Çalışmamızda 300 olgunun; osteoporoz ve kırık risk faktörleri, dual enerji X-Ray absorbsiometri analizleri, torakolomber grafileri ve ?Fracture risk assesment tool? sonuçları irdelendi. Olgular özgeçmiş ve direkt grafide osteoporotik kırık varlığına göre gruplandı. Kırığı olan ve olmayanlar arasında; osteoporoz risk faktörleri, kemik mineral yoğunlukları, T skorları ve ?Fracture risk assesment tool? analizleri karşılaştırıldı.Olguların 65'inde kırık saptandı. Bunların 38'inde osteoporotik kırık öyküsü vardı. 27 olguda ise, kırık öyküsü olmamasına rağmen, radyografide osteoporotik kırık varlığı belirlendi. 235 olgunun ise kırığı yoktu.
Özet (Çeviri)
The golden standart for the diagnosis of osteoporosis is still dual energy X-Ray absorptiometry. Osteoporosis is diagnosed when T score is under -2.5 via dual energy X-Ray absorptiometry. Moreover, it is demonstrated that about one half of fractures was at the non-osteoporotic patients. This condition caused to search for better methods. Fracture risk assesment tool is a method of fracture risk analysis for this purpose. It provides some data about the ten year probability of fracture risk by combining the demographic and clinical features with dual energy X-Ray absorptiometry. However, fracture risk assesment tool has some disadvantages.In our study, the osteoporosis and fracture risks, dual energy X-Ray absorptiometry analysis, thoracolumber direct graphies and fracture risk assesment tool results of 300 cases were investigated. The cases were grouped according to the fracture history and the presence of fracture at the direct graphy. Osteoporosis risk factors, bone mineral densities, T scores and fracture risk assesment tool analysis results were compared between cases with and without fractures.Sixty-five of cases had a fracture. 38 of them had osteoporotic fracture history. An osteoporotic fracture was present at the direct graphy of 27 cases although there were no fracture history. 235 cases had no fracture.