Age differences on automatic processes in memory
  1. Tez No: 4643
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZEKES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRİSTOPHER GİLLEARD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışma Kasher ve Zacks ' in (1979) kuramına dayanarak yapılmıştır. Sözü edilen yazarlar bellekte kullanılan işlemleri otomatik ve çaba gerektiren işlem ler olarak ikiye ayırmışlardır. Otomatik işlemler az ya da hiç dikkat kapasitesi gerektirmeyen, doğuştan edinilen ya da çok çalışmayla öğrenilen işlemlerdir. Çaba gerek tiren işlemlerle karşılaştırıldığında, otomatik işlemle rin yasa bağlı olarak değişmediği bulunmuştur. Bu çalışmada, sıklık yargısı ve mekansal durum yargısı gibi iki otomatik işlemde gençler ve yaslılar arasında yasa bağlı bir fark olup, olmadığı araştırılmış tır. Araştırmada kırk yaşlı (dağılım 60- 76) ve kırk genç (dağılım 20- 34) yetişkin denek kullanılmıştır, tik çalışmada bütün deneklere sıklık yargısı testi uy gulanmıştır. Genç ve yaşlı deneklerin yarısına sözel te rimlerle kolaylıkla tanımlanabilen (çizilmiş resimler) materyal, diğer yarısına ise sözel terimlerle kolaylıkla tanımlanamayan (insan yüzü fotoğrafları) materyal göste rilmiştir. Her iki tür materyal deneklere bir koşulda anında gösterilmiş, bir koşulda da 10 dakika sonra uy gulanmıştır.48 İkinci çalışmada aynı tür materyaller yine genç ve yaslı deneklere mekansal durum yargısını ölçebilmek için uygulanmıştır. Yine hem anında, hem 10 dakika sonra koful ları deneklere uygulanmıştır. İki çalışmanın sonuçları da Hasher ve Zacks'm (1979) otomatik işlemler kuramını destekler bulunmuştur. İki deneyde de genç ve yaşlılar arasında başarı farkı bulunamamış, bu da otomatik işlemlerin yasa bağlı fark lılık yaratmadığı görüşünü desteklemiştir. Buna rağmen kullanılan materyalin türünün her yaş gru buüö a, denekle - rin performansını etkilediği gözlenmiştir. Bu bulguların önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present study was based upon the theoretical work of Hasher and Zacks (1979). These writers distingu ished“between automatic and effortful processes in memory. The former are characterized as involving little if any attentional capacity, and reflect innate or highly overlearned information processing skills. In contrast to effortful processing, automatic processes are const ructed to show no effect due to -aging. In the present study the age differences ”between young and old people were investigated in rela tion to two automatic memory processes namely frequency judgment and spatial location judgment. Fourty elderly adults (range 60-7b years old), and fourty young adults (range 20-34 years old) were used as subjects. In the first experiment all subjects were given the frequency âudgment test employing non verbal materials. Half of the young and half of the old subjects were presented with material that could be represented in verbal terms ( line drawing pictures), and the other half of the subjects were presented the materials that could not be easily represented in verbal terms ( human face photographs). For each type of material46 either immediate or ten minutes delay conditions were applied. In the second experiment the same kind of materials were given to“both young and old subjects using a spatial location judgment task. Again either immediate or ten minutes delay conditions were applied.. The results of ”both experiments supported Hasher and Zacks (1979) theoretical formulation concern ing automatic processing. Both experiments showed no overall differences "between elderly and young adults in their performance on these two automatic processing tasks. However the type of material used in this study had an effect on performance of both age groups, and the potential importance of this findings was discussed.