Adölesanlarda sporu bırakma nedenlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Investigation of different variables causes adolescents dropping sports (Kahramanmaras province instance)
  1. Tez No: 384528
  2. Yazar: AYHAN KAYABAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK GENÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma ile Kahramanmaraş bölgesinde adölesan dönemindeki bireylerin sporu bırakma nedenlerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmanın örneklemi Kahramanmaraş bölgesinde 10-19 yaş arasındaki 269 (adölesan dönemi) bireylerden oluşmuştur. Bu çalışmada kullanılan envanter çocukların sporu bırakma nedenlerini belirlemek amacı ile Maden, Koruç, Kocaekşi ve Arsan(2010) tarafından geliştirilmiş ölçekten yararlanılmıştır. Adölesan dönemi; homojen bir grup olmamasına karşın Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu dönemi 10-19 yaş olarak belirlemiştir. Bu kişilerin anatomik ve fizyolojik gelişimleri bakımından spor yapmaları önem arz etmektedir. Herhangi bir nedenle sporu bırakma davranışı gösteren bireylerin bu davranışlarının altında yatan etkenlerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla Kahramanmaraş bölgesinde bu yaş grubundaki lisanslı olarak bölgesel ve okullar arası spor müsabakalarına katılıp, değişik etkenlerden dolayı sporu bırakan kişilere bir anket uygulanarak alan taraması ile sporu bırakmada etken olan bazı unsurlar ortaya çıkarılmıştır. Yapılan nalizler neticesinde elde edilen örneklemin evreni temsil etme kabiliyetinin bulunduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmanın teorik altyapısının büyük ölçüde doğrulandığı ve beklenen ilişkilerden spor yaşantısı ve antrenör ile ilişkiler, aile faktörü, akademik başarı ve okul yaşantısının yanında baskın olarak çalıştırıcı ve spor yaşantısının ortaya çıktığı görülmüştür. Bu da antrenör' ün sporu bıraktırma ya da devam ettirme hususunda ne kadar önemli olduğunu gösteren bir husustur. Sonuç olarak; ortaokul ve lise döneminde sporu bırakmada antrenör 'ün önemli olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Analysing the individuals' reason for quitting sport during the adolescence in Kahramanmaraş province according to the different variables is aimed by this study. The target sample of the study includes individuals between the ages 10-19 (adolescence period) in Kahramanmaraş province. The inventory used in this study is improved by Maden, Koruç, Kocaekşi ve Arsan (2010) in order to state why children quit doing sport. Although Adolescence period is not a homogenous group, the World Health Organization (WHO) has identified this as a period of 10-19 years. It is important for these people to do sports in terms of their anatomical and physiological development. It is necessary to determine factors that underlie behaivor who quit or tend to quit sports for any reason. For this purpose, individuals in this age group, who are licensed in Kahramanmaras, participate in regional and inter-school sports competitions and quit doing sports due to various factors, are conducted a questionnaire with a field scanning and as a result efficient factors in quitting sports are revealed. As a result of these analyses, it is understood that the sample has the quality to represent the population. In addition to these, it is shown that the confirmation of the theoretical substructure of the study and the dominance of the relation between the sportive life and relations with the trainer among the expected relations such as; the sportive performance, relations with the trainer, family, academical success and school life. That's the point to confim the importance of trainer in stopping or maintaining doing sports. In conclusion, it is observed that the trainer has an important role for an adolescent in his secondary school and high school period to stop or maintain doing sports in Kahramanmaraş province.