Romatoid artritli hastaların kornea, sklera, koroid ve fovea kalınlınlıklarının ölçülmesi ve sağlam grupla karşılaştırılması
Measurements of cornea, sclera, choroid and fovea thicknesses of patients with rheumatoid arthritis and comparision with the control group
- Tez No: 384529
- Danışmanlar: PROF. AHMET AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, ön segment ve enhanced depth imaging optik koherens tomografi (EDI-OKT) kullanılarak ölçülen romatoid artritli hastaların kornea, sklera, koroid ve fovea kalınlıklarının sağlıklı bireylerin koroid kalınlıkları ile karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Bu amaçla, Bu çalışmaya Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi (BÜTF) Romatoloji Bilim Dalına müracaat eden hastalardan romatoid artrit tanısı ile takip edilen ve Göz Hastalıkları Anabilim Dalına refere edilen 36 kadın hastanın 36 gözü dahil edildi. Göz Hastalıkları Anabilim Dalına rutin kontrole gelen 36 kadın sağlıklı birey ise kontrol grubu olarak çalışma kapsamına alındı. Kornea kalınlığı Cirrus HD-OKT ile hasta sabit bir şekilde düz karşıya bakış pozisyonunda ön segment modu ile çekilen görüntüler üzerinden ölçüldü. Kalınlık ölçümleri ise manuel olarak kornea santralinden yapıldı. Sklera kalınlıkları HD-OKT ile hasta 45 derece temporale bakar pozisyonda ön segment modu ile çekildi. Kalınlık ölçümleri ise manuel olarak korneaoskleral limbusun birleşme bölgesinin 2mm temporalinden vertikal olarak yapıldı. Koroid kalınlıkları ve fovea kalınlığı hasta sabit bir şekilde düz karşıya bakış pozisyonunda, Spectralis OKT ile EDI modunda çekilen görüntüler üzerinden incelendi. Koroid kalınlığı retina pigment epiteli sınırından skleraya kadar olan mesafenin kaliperle vertikal ölçülmesi ile elde edildi. Ölçümler, foveadan başlayarak 1000μm ara ile nazalde ve temporalde 3000μm'ye kadar olmak üzere toplam 7 noktadan yapıldı. Fovea kalınlığı, foveal çukurluğun merkezinden internal limitan membrandan başlayarak retina pigment epitelini de içine alacak şekilde manuel olarak ölçüldü. Hasta grubunun ortalama kornea kalınlığı 543.3±5.6 μm iken, kontrol grubunda bu değer 549.9±4.9 μm olarak tespit edildi ve aralarında istatistiksel olarak bir anlam bulunmadı (p>0.05). Hasta grubunda ortalama sklera kalınlığı 343.7±9.5 μm iken, kontrol grubunda bu değer 420.9±7.0 μm olarak tespit edildi ve aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edildi (p0.05). Hastaların ve kontrol grubunun foveadan başlayarak 1000μm ara ile toplam 7 noktadan yapılan koroid kalınlıkları ve ortalama toplam koroid kalınlığı birbirleri arasında karşılaştırıldı. Yedi bölgenin ölçümü ve toplam koroid kalınlığı ortalaması kontrol grubuyla karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunmadı (p>0.05). Hastalık süresi ile sklera kalınlığı arasında Spearman's rho testi kullanılarak yapılan korelasyon analizinde istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunmadı. Bu çalışmanın sonucu olarak romatoid artitte skleranın kontrol grubuna göre muhtemelen kronik inflamatuvar sürece bağlı olarak incelmiş olduğu tespit edilmiştir. Kornea, koroid ve fovea kalınlığında ise romatoid artrtitli hastalarda belirgin bir fark bulunmamıştır. Bu bilgiler ışığında romatoid artritli hastaları skleral incelme yönünden ve gelişebilecek olası sklera perforasyonları açısından takip etmek gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to compare the cornea, sclera, choroid and fovea thicknesses of patients with rheumatoid arthritis and healty subjects by using anterior segment optical coherence tomography (OCT) and Enhanced depth imaging optical coherence tomography (EDI-OCT). Thirty six eyes of 36 female patients, who were being followed by Baskent University Rheumatology Department with the diagnosis of rheumatoid arthritis were included in this study. Thirty six eyes of 36 female healthy volunteers were included and designed as the control group. Average corneal thickness of the patient and the control group was 543.3±5.6 μm, and 549.9±4.9 μm respectively and there was no statistical difference between the two groups (p>0.05). Average scleral thickness of the patient and the control group was 343.7±9.5 μm and 420.9±7.0 μm respectively and the difference was statistically significant (p0.05). The total average choroid thicknesses were compared between patient and the control group and there was no statistical difference between the two groups (p>0.05). Duration of the disease and scleral thicknesses were also compared, but there was no correlation found between them. This study shows that screal thinning occurs in patients with rheumatoid arthritis which could be caused by chronic inflammatory process in rheumatoid arthritis. Patients with rheumatoid arthritis should be followed carefully for possible scleral thinning and perforations.