Günerli Köyü arazi toplulaştırma projesinin tarımsal altyapının iyileştirilmesine etkileri ve planlamada karşılaşılan sorunlar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 38458
  2. Yazar: ŞEREF ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
52 Özet Bu çalışmada Günerli Köyü Arazi Toplulaştırma projesinin tarımsal altyapının iyileştirilmesine etkileri, planlamada karşılaşılan sorunlar ve bu sorunların çözümünde yardımcı olacak tavsiyeler ele alınmıştır. Ayrıca Köy Hizmetleri tarafından yapılan Günerli Köyü toplulaştırma projesi ile Alternatif I olarak adlandırılan ve çiftçi isteklerinden daha bağımsız hazırlanan plan toplulaştırma başarısı açısından karşılaştırılmıştır. Araştırma alanı hakkındaki genel bilgiler, toplulaştırmayı zonınlu kılan nedenler ve bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir: Araştırma alanı İzmir ili Menemen ilçesinin Günerli Köyü tarım arazileridir. Proje alanı toplam 10246.279 da. alanı kapsamaktadır. Bu alanda sulama, drenaj, ulaşım şebekeleri ve toprak ıslahına ilişkin toplulaştırmanın etkileri görülmüştür. Araştırma alanındaki proje sahasında toplulaştırma ile birlikte tüm parsellere sulama kanalları-drenaj ve yol sisteminden minimum arazi kaybı ile yararlanma olanağı sağlanmıştır. Araştırma alanındaki 1024.2 ha. alanın %59.6'sı şahıslara, %2.22 'si hazineye, %4.3'ü köy tüzel kişiliğine, %33.52'ei Ege Üniversitesine, %0.24'ü Kızılay cemiyetine, %0.11 'i İzmir Belediyesine aittir. Proje alanımla işlenen arazinin %47.21'mm çiftçi ailelerinin %95.58'inin elinde, %52.79'u ise çiftçi ailelerinin %4.42'sinin elinde olduğu saptanmıştır. Bu durum arazi mülkiyet dağılımının araştırma alanında dengesiz olduğunu göstermektedir.53 İşletmelerin %21.16'sı 0-10 da., %58.9'u 11-50 da., %12.4'ü 51-100 da., %S.76'sı 100 da.dan âzla araziye sahiptir. Bu da araştırma alanında yaklaşık olarak işletmelerin 2/3 'ü 0-50 da., 1/3 'ü ise 50 da.dan dala fâzla arazi işlediğini göstermektedir. İşletmelerin %44.52'si tek parçalı, %55.48'ı ise 2 yada daha fazla parçalı araziye sahiptirler. Buda proje alanındaki işletmelerin parseller imn dağınıklığını göstermektedir. Araştırma alanında arazi toplulaştırma projesi uygulanmasından sonra mevcut parsel sayısı 321 den, alternatif Fe göre 158'e Köy Hizmetleri projesine göre 214'e indirilerek, Alternatif I'e göre parsel sayısında %50.7, Köy Hizmetleri projesine göre %33.3 oranında bir azalma sağlanmıştır. Araştırma alanında toplulaştırmanın uygulanmasıyla ortaya çıkan güçlüklere çözüm yolu bulmak için alınması gereken tedbirler hukukî, idari, mali, teknik ve kültürel yönleriyle şöyle sıralanabilir: a)Toplulaştırma projelerinin uygulanmasından sonra parsellerin yeniden bölünmesinin engellenmesi için tedbirler alınmalıdır, b) Toplulaştırmadan önce proje alanında mevcut olan arazi anlaşmazlıklarına öncelikle çözüm yolu bulunması gereklidir, c)Projenin uygulanmasının çeşitli aşamalarında proje idaresi ile çiftçiler arasında ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklara ortadan kaldıracak kesin tedbirler alınmalıdır, d)Proje alanında toplulaştırma uygulaması bitinceye kadar alım-satım ve hibe gibi tapu işlemleri durdurulmalıdır, e)Projenin uygulandığı bölgelerde idari makamların proje idaresine yardımcı olmaları hukuki esaslara bağlanmalıdır, f)Projenin yeni parselasyon durumu çiftçilerin onayına sunulduğunda proje alanında bulunan şahısların 2/3 'ünden dala azı (örneğin %51'mn) onaylaması yeterli görülmelidir, g)Kamu menfâatinin gerektirdiği hallerde toplulaştırmanın zorunlu olarak uygulanması sağlanmalıdır. h)proje alanında yeter gelirli olmayan işletmelerden arazilerini büyütmek isteyenlere gereken olanaklar sağlanmalıdır, ı)Uygulamadan yararlı sonuçlar alabilmek için çiftçilerin teknik ve kültürel54 eğilimine önem verilmeli ve bu konuyla ilgili tedbirler alınmalıdır, i)Proje idaresinin hukuki ve mali olanakları arttırılmalıdır. Proje idaresinin, toplulaştırma uygulamalarında daha baprılı olabilmesi için yukarıda belirtilen tedbirlerden başka kendi bünyesinde; a) Konuyla ilgili teknik eleman sayısını arttırmahdır. b) Makina ekipman sayısını yeterli miktara çıkartmalıdır, c) Teknik elemanların yurtiçi ve yurtdışı mesleki ihtisaslarında arazi toplulaştırma projelerine öncelik verilmelidir, d) Çiftçilerin ve kamunun toplulaştırmanın yararları konusunda aydınlatılması için gerekli yayın tedbirleri önemle ele alınmalıdır. Bütün güçlüklerine rağmen arazi toplulaştırmasının tarım ve en ekonomik şekilde yapılmasında önemli yararlar sağlayabileceği ortaya çıkmaktadır.işlehnelerimizin bünye bozukluğunun ıslahında ve arazi geliştirme hizmetlerinin yeterli ve ar ekonomik şekilde yapılmasında önemli yararlar sağlayabileceği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Ih this study, the effects of agricultural substructure progress of Giinerli land consolidation project, the problems that are confronted in planing end assistant references were taken to the solving of these problems. Besides, there was a comparison for success of land consolidation, project I which is called“Alternatif I Projesi”and tlie plan that is prepared independently from farmer wants with project II which is called.“Köy Hizmetleri Projesi”prepared by General Diroterete of Rural Services. General information about research Area, reasons that obligate the consolidation and results taken from researches, are summarized as follows; Ihe study area is located in Menemen-Günerli project area in İzmir Province. The project area consists of totally 10246,279 decares. In this area, consolidation is shown effect related to irrigation, drainage transport systems and soil improvement. After land consolidation, irrigation drainage canals and roads were installed with minimum surface area losses. The land ownership status was as follows; Individually owned 59.6 %, Public domain 2.22 %, Town-village-pasture 4.3 %, The Ege University Farm Area 33.52 %, The Red Crescent Area 0.24 %, The Municipality of İzmir 0.12 %. This condition shows that distribution of the land ownership status was unbalanced in research area. Farm size distribution in the study area was as follows : Famı size, decares % of owners 0-10 21.16 10-50 58.39 50-100 12.4 100-and ova 8.7656 Henoe, 69 % (2/3) af Öte land owners had less 50 decares. There were 44.52 % of the land owners whose lands were in single and 55.48 % lad ownership's divided in to 2 or more scattered parcels. In research area, after the consolidation according to Alternatif I; the number of individual plots weue reduced 50.7 % - from 321 to 158, according to Köy Hizmetleri Project; the number of individual plots were reduced 33.3 % - from 321 to 214. Following are recommendations to facilitate future sound land consolidation efforts; 1) Legal requirements: Land consolidation requires transfer of land ownership's. To facilitate and stabilize boundaries to fit a designed irrigation system, the following needs become evident: a) Full coperation of land registration offices, b) Resolve all land disputes prior to applying consolidation, c) Impose a moratorium on land transfers pilot to and during consolidation studies and application work, d) Establish legal procedure to enable landowner majority (5 1%) rule for land consolidation plan. 2) Technical requirement : The following technical needs became evident: a) Development of a strong expanded Extension Service to educate farmers to achieve sound project goals- including land consolidation, b) Increase the number of qualified technical personnel to cany out sound planning and layout functions. Errors must be avoided as they disrupt cordial relation between lard owners and project workers, c) Increase and upgrade training of technicians both at home and abroad, d) Increase the availability of equipment to accomplish the work, e) Integrate sound land consolidation into future irrigation project designs, f) Improve information dissemination to educate land owners and the public regarding the goal and benefits achieved from land consolidation. This plot project has demonstrated application of land consolidation and that goals as defined can be achieved. Many problems must be solved. As in any worth while undertaking, the benefits achieved outweigh the problems. The benefits to Turkey from land consolidation in present and especially future irrigation developments are indeed great.