Urla ilçesi (İzmir) tütün alanlarında epithrix hitripennis melsheimer (Coleoptera = Chrysomelidae)'in yayılışı, konukçuları ve zararı üzerinde araştırmalar
- Tez No: 38459
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENİZ KISMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
ÖZET Urla ilçesi köylerinde 1994-1995 yıllarında yapılan bu çalışmada Epilhrix hirtipennis Melsh. (Coleoptera: Chrysomelidae)'in yöredeki durumu incelenmiştir. Zararlı ilk olarak 1993 yılında Kuşçular Köyünde üreticiler tarafından sadece tarladaki tütün yaprakları üzerinde görülmüş ve tütünde önemli ölçüde kalite ve kantite kaybına neden olmuştur. Zararlının bölgede tütün fideliklerinde, fidelerin şaşırtılmasmdan sonra tarlada, hıyar seralarında, ayrıca biber, domates, kavun ve patlıcan tarımı yapılan alanlarda zararlara neden olduğu bu çalışmayla ortaya konmuştur. Ayrıca yabancı otlardan Ecbalium elcilerinin (Eşek hıyarı) üzerinde de zararlının bulunduğu saptanmıştır. E. hirlipennis' in tütün fideliklerinde ve tarlada meydana getirdiği zararın önemi gözlemlerle ortaya konmuştur. Tütün yapraklarında zararın çok fazla olmasından dolayı yörede üreticilerin tütün tarımı yaptıkları alanların azaldığı dikkat çekmektedir. İlk olarak Kuşçular Köyünde yayılış gösteren bu tür daha sonra Yağcılar ve Demircili Köylerinde de görülmüştür. Bu bölgelerde üreticiler tarafından yapılan ilaçlamaların zararlı türle savaşta kesin bir çözüm olmadığı gözlenmiştir. 26
Özet (Çeviri)
SUMMARY Researches on distribution, host plants and damages of F.pithrix hirtipeimis Melsh. (Coleoptera: Chrysomelidae) in tobacco plantations in Urla Province, İzmir. In this study, population status and distribution of E. hirtipeimis Melsh. (Coleoptera: Chrysomelidae) was surveyed during the period of 1994-1995 in villages of Urla, İzmir. E. hirtipeimis was first observed in 1993 on tobacco leaves in the field in Kuşçular village and induced potential losses in quantity and quality of tobacco. It is found that the insect may causes significant damage in tobacco seedlings, cucumber in greenhouses, and in the fields where eggplants, peppers, tomatoes and melons are grown. Moreover, Ecbalivm elateriitm is also one of host of the insect. The observations showed that E. hirtipeimis may cause economical damage in tobacco seedlings and fields. Because of high damage on the leaves, growers tend to reduce growing areas. E. hirtipeimis is first found in Kuşçular village and then distributed Yağcılar and Demircili village as well. It is also observed that chemical methods did not control the insect completely. 27