Digging for the roots in Seamus Heaney's poetry
Seamus Heaney'in şiirinde kökler i̇çin kazmak
  1. Tez No: 384768
  2. Yazar: AHMED ABDULSETTAR SALİH
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ÖZKAN ÇAKIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, İrlanda kültürünün Seamus Heaney'in şiiri üzerindeki etkisini araştırmak üzere yazılmıştır ve iki önemli soruya yanıt arayışını içerir: Birincisi İrlanda kültürünün şair için neden bu kadar önemli olduğuna ilişkindir. İkincisi ise şairin öz kültürünün bir ifadesi olan Kelt dili yerine neden İngilizce yazmayı tercih ettiğini sorgular. Şair özgün İrlanda kültürüne ilişkin mesajını, İngilizce'yi son derece başarılı bir biçimde kullanarak yansıtmak ve yaymak amacındadır. Bu nedenle, İrlanda'ya özgü simgeler, temalar ve eğretilemeleri İngilizce'nin olanaklarıyla aktaran Heaney'in, bir Britanyalı'dan çok bir İrlandalı olarak kabul edilmesini vurgulayarak şairin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak amacını güder. Heaney etkili şiirsel araçları kullanarak güçlü ulusların zayıflara karşı, özellikle de İngiltere'nin İrlanda üzerinde uyguladığı zalim ve baskıcı yöntemlere göndermede bulunur. Bu baskı genelde İrlanda kültürünün, özel olarak da Kelt dilinin zayıflayıp yok olmasına zemin hazırlar. Bu bağlamda şair, İrlandalı kimliğiyle İngiliz dili arasında bir uzlaşma sağlayarak, güçlüye karşı zayıfın sesi olabilmek için, direnen İrlandalı kimliğine İngilizce'de bir yer açmaya çalışır. Ana dili olan İngilizce'yi bilinçli olarak seçen şair, İrlanda kültürünün yok olmaktan kurtulup kendisine yeniden yer bulabilmesi için çaba gösterir. İrlanda ile ilgili sorunlu siyasi, sosyal ve dini konuları gündeme getirmek için özellikle İngilizce kullanan şair, bu sayede sömürgecinin karşı iddialarını çürütmenin yolunu arar. Ancak siyasi tartışmaların bir parçası olmaktan özellikle kaçınır. Bu çalışmada, ileri sürülenlerin desteklenmesi için tarihsel eleştiri yaklaşımı kullanılmaktadır. Birinci bölüm İrlanda kültürü ve İrlandalılara yönelik ayrımcılık konusunu işler. İkinci bölüm özellikle Ulster'de Heaney'in atalarının uğradığı haksızlıkları, bataklık alanlarda bulunan insan bedenlerine göndermede bulunarak karşılaştırmalı bir biçimde vurgular. Üçüncü bölüm İrlanda toprakları ve çiftliklerinin tarihsel olarak Viking ve İngiliz egemenliğine girmesini konu edinir ve özellikle Ulster (Kuzey İrlanda) Britanya'nın resmen bir parçası sayıldığından, İngiliz egemenliği ve sonuçları ayrıca vurgulanır. Şairin yapıtlarının özünde, tarihi ve anıları içeren geçmişle, yaşadığı çağı durmaksızın birlikte ele alma yaklaşımının yattığı söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER: Seamus Heaney, İrlanda, Sömürgecilik, Mitoloji
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of the Irish culture on Seamus Heaney's poetry. It is stimulated by two important questions which are firstly why the Irish culture is significant for the poet and secondly why he uses the English language rather than the Gaelic one. It is underlined in this study that the English language is skillfully employed as a means to transmit his message of his original Irish culture. For this reason, Heaney is considered more Irish than British, which is a very important point I am going to develop upon to bring a better understanding of Heaney's employment of Irish symbols, themes and metaphors in English. Actually he uses powerful poetic devices of his art to allude to the brutal oppressive methods of strong nations upon weak ones, attributable to the dominion of English culture over Irish culture. This dominion results in the recession of the Irish culture in general and the Gaelic language in particular. In his poetry, he is trying to reconcile his Irish identity with the English language and find a place in the English language for his identity resisting the identity of the oppressor. As a result, Heaney strives to reestablish the balance in Irish culture in its broadest sense by the deliberate choice of his mother tongue, the English language. He utilizes specifically the English language to deal with Irish problematic issues through political, social and religious critique, which enables him to undermine the negative assumptions of the colonists. However, he eschews involving himself in political debates. The historical approach is used to support the claims of this study. The first chapter depicts the Irish culture and the discrimination against the Irish people. The second chapter refers to the bog people as compared to the violated people of Heaney's ancestors especially in Ulster. The third chapter exposes the English and Viking dominance over the Irish lands and farms. Yet, the English dominance is portrayed with special emphasis because Ulster (Northern Ireland) became officially part of Britain. Aligning past, which includes history and memory, with the present is relentlessly one of the most notable strategies pertaining to his writing. KEY WORDS: Seamus Heaney, Ireland, Colonialism, Mythology.