Betonarme kolonlar için DBYBHY 2007, Eurocode 8 ve FEMA 356 ile yapılan performans değerlendirmelerinin deney sonuçlarıyla karşılaştırılması
Evaluation of performance assessments of DBYBHY 2007, Eurocode 8 and FEMA 356 for rc columns considering experimental data
  1. Tez No: 384865
  2. Yazar: ÖZGECAN IŞILTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER İLKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada; ilk olarak beton modelleri, plastik mafsal özellikleri ve plastik mafsal uzunluğu hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında tekrarlı ve tersinir yükler etkisi altında bulunan, farklı özelliklere sahip sünek betonarme kolonların; DBYBHY 2007, Eurocode 8 ve FEMA 356'ya göre performansları belirlenmiştir. Betonarme kolonların gerçeğe en yakın davranışlarının deney sonuçlarıyla belirlendiği kabul edilerek; yönetmeliklere göre belirlenen performanslar, PEER veritabanı ve ilgili makalelerden derlenen deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Belirtilen yönetmelikler kullanılarak elde edilen sonuçların deneysel sonuçlara yakınlığı, yönetmelikler arası farklılıklar ve yönetmeliklerin performans belirlemesinde etkili olan faktörler ortaya koyulmuştur. Bulgulara göre; hem yönetmelikler birbirinden çok farklı sonuçlar vermekte, hem de deneysel sonuçlar ile uyumlu olmayan neticeler ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, after a brief introduciton of material stres-strain models, plastik hinge consept, ductile concrete column with different properties, are under reversed and cycling load effects, by using 2007 Turkish Seismic Design Code, Eurocode 8 and FEMA 356, are compared in terms of seismic performance assessment. After comparison of codes, a number of experimental results obtained from PEER database are analyzed considering the damages and displacements of the specimens in a comparative manner with respect to the corresponding given limits in the codes mentioned above. Finally, the predictions of the methods given in the codes are compared with each other as well as the experimental results. The comparisons showed that the performance predictions of the codes may remarkably differ and may significantly contradict with experimental results.