Bazı genel relativistik evren modellerinin simetri özellikleri
- Tez No: 38487
 - Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ YAVUZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ilk olarak, Riemana geometrisinin temel tensör alanlarının yani g^, ^bo ' ^ab ' -^bcd» ^bcd v.b.simetrilerinin tanımlandığı ve bunlar arasındaki relatif hiyerarşinin verildiği bir simetri akış diyagramı, Duggal (1992) tarafından bulunan yeni simetriler de eklenerek gösterilmiştir. Daha sonra, uzaysal-homojen ve anizotrop Bianchi tipi-II, Vm ve IX uzay- zaman metriğinden elde edilen R^Jt), a=l,2,4, Ricci tensörü. için Ricci coHkasyoa denklemleri çözülmüş ve Ricci tensörünûn yapışma göre Ricci collinasyonların bir sınıflaması bulunmuştur. SUMMARY In this study, firstly, the symmetry inclusion diagram defining the symmetries which are the fundamental tensor fields of Riemannian geometry, ie., g^ T*^, R^, R&kesP (fbsd, and so on; and giving their relative hierarchy is also represented by adding the new symmetries which are found by Duggal (1992). After then, Ricci collineation equations for the Ricci tensor R^t), a=l,2,4 which is constructed from the spatially homogeneous and umisotropic Bianchi type-IL, Vffl, and DC space-time metric are solved and a classification of Ricci coBmeations is provided according to the nature of the Ricci tensor. 44
Özet (Çeviri)