Bianchi tipi evrenlerin kozmolojik çözümleri
Cosmological solutions of Bianchi type universes
- Tez No: 276429
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN BATTAL KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Uzaysal olarak homojen fakat anizotropik Bianchi uzay-zamanları maksimum uzaysal simetriye sahip Robertson-Walker (RW) uzay-zamanlarının üzerine kurulu Friedmann-Lemaître evren modellerinin genelleştirilmesine, anizotropik enerji kaynaklarının çalışılmasına ve dolayısıyla daha gerçekçi evren modellerinin kurulmasına olanak sağlar. Yüksek çözünürlüklü Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) verilerinin başarılı bir biçimde çözümlenmesi ve yorumlanması için Bianchi tipi bir geometriye gerek olup olmadığı üzerine sürmekte olan tartışmalar son yıllarda Bianchi tipi kozmolojik modellere ve anizotropik enerji kaynaklarına olan ilgiyi arttırmıştır. Bu tez kapsamında da, özellikle karanlık enerji bağlamında, belli varsayımlar altında tanımlanmış bazı hipotetik anizotropik akışkanların varlığında genel görelilikçi Bianchi I, LRS Bianchi I ve Bianchi III evren modelleri kurulmuş, modellerin kinematikleri ve akışkanların dinamikleri incelenmiştir. İleride yapılacak gözlemlerle günümüz evrenini anlatmakta RW metriğinin yeterli olduğu ortaya çıksa bile anizotropik enerji kaynaklarının dışlanamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bianchi space-times give opportunity to generalize Friedmann-Lemaître cosmological models that are based on spatially maximally symmetric Robertson-Walker (RW) space-times, use anisotropic energy sources, and hence construct even more realistic cosmological models. The interest in such models and anisotropic fluids was promoted in recent years due to the debate that going on on the analysis and the interpretation of the high resolution Wilkinson Microwave Anisotropy Probe (WMAP) data, whether they need a Bianchi type morphology to be explained successfully. In the scope of this dissertation, some anisotropic fluids, particularly in the context of dark energy, are defined under certain assumptions and some general relativistic Bianchi type I, locally rotationally symmetric (LRS) Bianchi type I and Bianchi type III cosmological models in the presence of the fluids that have been constructed, and the kinematics of the models and the dynamics of the fluids are examined. It is concluded that, even if, in the future, it turns out that RW space-times are sufficient to describe the current universe the anisotropic fluids cannot be ruled out.