Optimal determination and allocation of secondary frequency control reserve in a market environment considering ace criteria
Elektrik piyasası koşullarında sekonder frekans kontrolü rezerv miktarı ve dağılımının alan kontrol hatası kriterleri dikkate alınarak belirlenmesi
- Tez No: 384946
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN, DR. OSMAN BÜLENT TÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'de frekans kontrolü primer, sekonder, tersiyer frekans kontrolü ve zaman kontrolü olmak üzere Avrupa Elektrik İletim Sistemi Operatörleri Birliği'nin (ENTSO-E) belirlemiş olduğu kurallar doğrultusunda dört seviyede gerçekleştirilmektedir. Türkiye'nin enterkonnekte bir sistemin üyesi olması dolayısıyla Otomatik Üretim Sistemi (AGC) aracılığı ile gerçekleştirilen sekonder frekans kontrol hizmeti çok önemli iki temel görevi yerine getirmektedir. Bunlardan ilki sistem frekansının nominal değerinde tutulması, diğeri ise Avrupa ile olan bağlantı hatlarındaki aktif güç akışlarının planlanan seviyelerde olmasını sağlamaktadır. Bu görevlerin yerine getirilmesindeki en büyük zorluk ise sistem içerisindeki ani değişen yüklerin sistem frekansında sapmalara ve bağlantı hatlarında istenmeyen aktif güç akışlarına sebebiyet veriyor olmasıdır. Bu tez çalışmasında, ENTSO-E'nin belirlemiş olduğu alan kontrol hatası kıstasları göz önüne alınarak saatlik bazda sekonder frekans kontrolü rezerv miktarının belirlenmesi ve bu miktarın en ucuz şekilde sağlanması amacıyla iterasyona dayalı bir algoritma geliştirilmiştir. En ucuz maliyetin belirlenmesi hususunda piyasa oyuncularının gün öncesi elektrik piyasasındaki fiyat teklifleri esas alınmıştır. Alan kontrol hatası kriterlerinin sağlanmış olup olmadığı ise basitleştirilmiş Avrupa elektrik ağı modelinin dinamik olarak simüle edilmesi neticesinde kontrol edilmektedir. Geliştirilen yöntem ile Milli Yük Tevzi Merkezi'ndeki sistem operatörleri için saatlik bazda gerekli sekonder rezerv miktarı sistematik bir yaklaşımla belirlenmektedir. Ayrıca, bu rezervin hızlı ve yavaş tepki veren santral grupları içerisindeki dağılımı da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Frequency control in Turkey is realized under four main tasks, namely; primary, secondary, tertiary frequency control and time control according to European Network of Transmission Operators for Electricity (ENTSO-E) regulations. As being a part of an interconnected electricity network, secondary frequency control mechanism, which is realized by the utilization of an Automatic Generation Control (AGC) System, plays a crucial role in the achievement of two important goals. One of them is maintaining the frequency at the nominal value while the other one is keeping the active power flow through interconnection lines at scheduled values. Challenge of achieving these two goals originates from the existence of rapidly changing loads which create significant deviations in the frequency of the network and undesired power flows on tie lines. In this thesis study, an iterative algorithm to determine the amount of reserve with minimum cost while satisfying the ENTOE-E criteria regarding Area Control Error (ACE) is developed. Cost minimization of the reserve support is conducted based on the price bids of the power plants participating in AGC system in the day-ahead electricity market. Satisfaction of ACE criteria is validated by dynamic simulations of a simplified ENTSO-E dynamic model including governor settings of the machines. As a result of these studies, amount of reserve to be held on an hourly basis is determined in a systematical way. Furthermore, allocation of fast and slow responsive reserve groups is determined for the use of system operators in National Dispatch Center.