Radar resource management techniques for multi-function phased array radars
Çok-işlevli faz dizili radarlar için radar kaynak yönetimi teknikleri
- Tez No: 384988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çok-işlevli faz dizili radarlar (MFPARs) dönen herhangi bir anten olmadan sınırlı zaman ve enerji kaynaklarını birlikte eniyileyerek birçok görevi yürütebilme yeteneğine sahiptir. Radar kaynak yönetimi (RRM) literatüründe radar zaman kaynaklarının ayırtımı genellikle zaman çizelgelemesi olarak adlandırılır. Bu tezde, gerçek zamanlı operasyonlar için iki tane zaman çizelgelemesi algoritması, yani çok-tipli uyarlanır zaman-denge çizelgeleyici (MTATBS) ve torba çizelgeleyici (KS) önerilmektedir. Çoklu frekans bandı kullanımı olarak adlandırılan bir kaynak-destekli teknik görev serpiştirmenin uygulanabilirliğini arttırmak için geliştirilmektedir. Uyarlanır güncelleme-oranı, dinamik görev önceliklendirme, izleme, görev serpiştirme gibi farklı seçimli seçenekler ile RRM teknikleri uygulamaya MFPAR sistemi için bir simülatör gerçekleştirilmektedir. Simülatör, blokların her biri ayrı ayrı RRM kısıtlarına göre değiştirilebilir şekilde tasarımlanmaktadır. Eşzamanlı iz güncelleme talebinde bulunan birden fazla hedef olduğu zaman hedef seçimi problemi ortaya çıkmaktadır. Karar politikası yöntemi (DecP) ile çözülen hedef seçimi ve iz güncelleme problemine iyi bilinen makine yerine koyma problemi için çözüm yöntemlerini benimsemeyi önerilmektedir. Bu yönteme ek olarak, iz kalitesine dayalı iki diğer özel yöntem tanımlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Multi-function phased array radars (MFPARs) are capable of executing several tasks without any rotating antenna by jointly optimizing limited time and energy resources. The allocation of radar time resources is usually referred to as scheduling in radar resource management (RRM) literature. In this thesis, two scheduling algorithms, namely multi-type adaptive time-balance scheduler (MTATBS) and knapsack scheduler (KS), are proposed for real-time operations. A resource-aided technique called as the multi-frequency band usage is developed to increase the applicability of task interleaving. A simulator for MFPAR system is implemented to apply RRM techniques with different optional choices, such as adaptive update-rate, dynamic task prioritization, tracking, task interleaving. The simulator is designed in a way that each of the blocks can be individually modified according to RRM constraints. Target selection problem emerges when there are more than one target concurrently requesting track update. It is suggested to adopt the solution methods for the well-known machine replacement problem to the problem of target selection and track update is solved with the method of decision policy (DecP). In addition to this method, two other ad hoc methods based on track quality are described.